ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Millî Ağaçlandırma Günü" Etkinliği Kapsamında Fidanlar Toprakla Buluştu"Orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek ve çevreyi korumak amacıyla devletimizin yaptığı yatırımların yanı sıra 11.11.2019 yılı Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 11 Kasım, "Millî Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanmaya başlamıştır.

Eskişehir ilimizde tüm ilçelerde 'Geleceğe Nefes' etkinliği kapsamında bugün eş zamanlı olarak 16 etkinlik noktası belirlenmiş olup 109 hektarlık alanda 117 bin adet fidanı toprakla buluşturuldu.

Etkinliğe; Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Orman Bölge Müdürü Yardımcısı İsmet Kıraç, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal marşı ve mehteran gösterisiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Vali Ayyıldız, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda 2019 yılında başlatılan bu yıl 3.'sü kutlanan "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" münasebetiyle tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de binlerce fidan toprakla buluşturulacaktır." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"28 Temmuz 2021'de Antalya'nın Manavgat İlçesinde başlayan ve güzide ülkemizin birçok iline yayılan yangınlar yalnızca ormanlarımızı değil yüreğimizi de yakmıştır. Ülkemizde ve dünyada yaşanan orman yangınları düşünüldüğünde gelecek nesillere daha yeşil bir alan bırakmak adına gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes Ol" projesi oldukça anlamlıdır.

Geleceğe daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak, çocuklarımıza en temel borcumuzdur. Üstelik "Yarın kıyamet kopacağını bilsen de elindeki fidanı toprağa dik." çağrısının yankılandığı bir medeniyetin mensuplarıyız. 'Millî Ağaçlandırma Günü' bu bakımdan sadece toprağın değil, medeniyetimizin çağrısını yineleyerek değerlerimizin de gönül memleketimizde yeşermesine vesile olmaktadır. Bir fidan deyip geçmemek gerek, ecdadın kıtaları aşan dallarıyla rüyasının başlangıcıdır küçük bir fidan. Fidanların köklerine tutunması gibi biz de köklerimizle tarihimizin, kültür ve medeniyetimizin mirasına tutunurken diğer yandan -tıpkı ecdadımızın rüyasında olduğu gibi- kollarımızı insanlığa ve geleceğe açtık.

Eskişehir ilimizde tüm ilçelerde 'Geleceğe Nefes' etkinliği kapsamında bugün eş zamanlı olarak 16 etkinlik noktası belirlenmiş olup 109 hektarlık alanda 117 bin adet fidanı toprakla buluşturuyoruz. Etkinlik ile 7'den 70'e toplumun bütün kesimlerini toprakla buluşturuyor, özellikle çocuklarımızın birer doğa dostu olmasını amaçlıyoruz. "Geleceğe Nefes" seferberliği ile gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için buradayız. Eskişehir'imizi özlenilen yeşilliğine kavuşturmak için bugün fidanlara can suyunu veriyoruz.

"Geleceğe Nefes Ol" sadece fidan dikmekten ibaret değildir. Çocuklarımıza her bakımdan daha güçlü bir Türkiye bırakmak yolundaki azim ve kararlılığımızın da ifadesidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'nin koordinesinde yürütülen bu etkinliğe sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız yoğun bir ilgi göstermiştir. Şahsım ve Eskişehirliler olarak teşekkürlerimi arz ediyorum. Bugün, hedeflenen sayının çok üstünde bir fidan sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Ormanlarımızı korumak ve geliştirmek yolunda başta Tarım ve Orman Bakanlığı mensupları olmak üzere bu güzel etkinlikte tüm emeği geçenleri yürekten kutluyor; siz değerli doğa dostlarını, gönüllü katılımcıları bir kez daha sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Fidanlarımızın ağaca, ağaçlarımızın ormana dönmesini diliyorum."

Orman Bölge Müdür Yardımcısı Kıraç ise yaptığı konuşmada, daha yeşil bir Türkiye için çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmalardan sonra Vali Ayyıldız ve beraberindeki diğer protokol üyeleri Sarısungur Mahallesi Ağaçlandırma Alanı'na fidan dikti. Fidan dikiminden sonra program sona erdi.

11-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.