ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TIMSS Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study: Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
TIMSS Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy'un başkanlığında yapılan TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study: Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) bilgilendirme toplantısı Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Sertsöz ve okul müdürlerinin katılımıyla çevrim içi olarak düzenlendi.

Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışması olan TIMSS, pozitif bilimler matematik ve fen bilimleri alanında gerçekleştirilen uluslararası bir tarama uygulamasıdır.

Öğrencilerin matematik ve fen eğilimleri araştırması olarak da ifade edilen TIMSS 1995 yılından bu zamana kadar her 4 yıllık periyotlarla 5.sınıf düzeyinde 64 ülkede 8.sınıf düzeyinde ise 68 ülkede uygulanmaktadır.

Bakanlığımız tarafından seçilen uygulama okullarında başarı testleri ve anketler şeklinde gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde ülkelerin bu düzeydeki öğrencilerinin fen ve matematik eğilimlerinin genel başarı ortalaması tespit ediliyor.

Gerçekleşen toplantıda TIMSS 2023 uygulaması için örnekleme dâhil edilen ilimiz Melahat Ünügür Ortaokulu, Mehmet Gedik Ortaokul ve Murat Atılgan Ortaokulu müdürleri yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Toplantıda İl Millî Eğitim Müdürümüz Pervin Töre; "Ülkemizde 57 ilde 5. Sınıf, 54 ilde ise 8. sınıf düzeyinde yapılacak başarı testleri ve anketler şeklinde veri toplama araçlarıyla elde edilecek analizlerin Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü ile paylaşılacağını dünyada gelişmiş birçok ülkenin bu uygulamanın içerisinde yer aldığını, özellikle 5. sınıf düzeyinde ülke olarak birçok gelişmiş ülkenin üzerinde bir ortalamaya sahip olduğumuzu ifade etti. İl Müdürümüz Töre, başarının ortaya çıkmasındaki en büyük payın öğretmenlere ait olduğunu ifade ederek uygulama sürecinde görev alan tüm idareci ve öğretmenlere teşekkür etti. Ayrıca ilimizi ve ülkemizi temsil edecek öğrencileri yetiştiren velilerimize de yürekten şükranlarımı sunuyorum" dedi.

18-04-202318-04-2023

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.