ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Deprem Bölgesi Çalışmaları Kamuoyuna Duyurulur

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Deprem Bölgesi Çalışmaları Kamuoyuna Duyurulur

Müdürlüğümüzce Yürütülen Deprem Bölgesi Çalışmaları;

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve yüzyılın afeti olarak değerlendirilen 06.02.2023 tarihli 2 büyük depremden etkilenen 10 ilimizde meydana gelen büyük afet neticesinde Devletimiz ve Millet el ele büyük bir destek seferberliği başlatılmıştır.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz koordinasyonunda bir taraftan eğitim öğretim planlamasını yaparken diğer yandan bölgede beslenme başta olmak üzere ihtiyaç duyulan malzemelerin tasnifine, arama kurtarma çalışmalarından diğer ihtiyaçlara Bakanlığımız ve Valiliğimiz öncülüğünde insan kaynağı ve yardım malzemeleri gönderilmeye devam edilmektedir.

Gönüllü öğretmenlerimiz ve personellerimiz de deprem bölgesinde sahada aktif olarak çalışmaktadır.

Aşağıdaki başlıklarda çalışmalarımız devam etmektedir:

 • Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birimi Ekibimiz (AKUB), AFAD koordinesinde deprem bölgesine gitmiştir.
 • İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı aşçı, aşçı yardımcısı, ilk yardım öğretmenlerinden oluşan ekip Hatay'a gönderilmiştir.
 • Deprem bölgesine toplamda 26 tır, 1 kamyon, 1 kamyonet, 3 minibüs, 3 mobil mutfak ve 3 mobil destek aracı olmak üzere toplam 37 araç ulaştırılmıştır.
 • Eskişehir Valiliğimizin koordinesinde Meslek Liseleri ve Eskişehir Öğretmenevi tarafından üretilen 15.000 ekmek her gün deprem bölgesine gönderilmektedir.
 • İhtiyaç ortadan kalkıncaya kadar yemek üretecek şekilde kuru gıda malzemesi ile birlikte 3 mobil mutfak ve mobil mutfak destek aracı Hatay iline gönderilmiştir. Her mobil mutfakta günlük 10 bin kişilik sıcak yemek dağıtılmaktadır.
 • Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünce üretilen tuvalet kâğıtları ve kağıt havlular deprem bölgesine gönderilmektedir.
 • Deprem bölgelerindeki vatandaşlarımızın ısınma ihtiyacını karşılamak için Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde soba üretimine başlanmıştır.
 • Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü'nde depremzedeler için battaniye, uyku tulumu, eşofman takımı, atkı, eldiven, bere başta olmak üzere kışlık yardım malzemesi üretilmektedir.
 • Eskişehir Valiliği koordinasyonunda Kriz Yönetimi ve Koordinasyon Merkezince Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen görevler çerçevesinde deprem felaketinin yaşandığı günden bugüne Eskişehir Öğretmenevi ile Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 400 yatak depremzedelere tahsis edilmiştir.
 • Öğretmenevindeki çocuklara okul öncesi öğretmenlerimiz eşliğinde aktivite amaçlı okul öncesi sınıfı açılmıştır. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere yönelik olarak da Psikososyal Destek Odası açılmış olup rehber öğretmenlerimizce psikolojik destek sağlanmaktadır.
 • Öğretmenevinde giysi odası açılmıştır. Depremzedelere kıyafet, temizlik, hijyen ve kişisel bakım malzemeleri, kuaför bakımı gibi bir çok konuda yardım sağlanmaktadır.
 • Eskişehir Valiliği Afetzede Kriz Yönetimi ve Koordinasyon Merkezi tarafından DSİ'de kurulan kriz merkezi başta olmak üzere birçok merkezde 24 saat esaslı milli eğitim şube müdürleri ve personeller görevlendirilmiş olup ilimize gelen depremzede vatandaşlarımız karşılanıp kalacakları yerlere erişimleri için destek sağlanmaktadır. Bu merkezlerde depremzede ailelerimize ve çocuklarımıza, Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmenlerimiz tarafından psikososyal destek sunulmaktadır.
 • KYK yurtlarında kalan depremzede vatandaşlarımız ve çocukları için sınıf büyüklüğünde 6 alan oluşturulmuştur. 3 alan psikososyal destek alanı çocuk, ergen, oyun odası olarak, 3 alan ise eğitsel sosyal etkinlik alanı okul öncesi, ilkokul, ortaokul olarak belirlenmiştir. Bu alanlarda görev yapmak üzere 5 Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmen görevlendirilmiştir. KYK yurtlarında Milli Eğitim Marketleri açılmış olup vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmaktadır.
 • İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde Depremzede Koordinasyon Merkezi oluşturulmuştur. Bu merkezde 24 saat esaslı çalışarak ilimize gelen okul çağındaki çocukların bilgileri alınmakta olup, kurulan komisyon tarafından resmi ve özel okullara kayıtları yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.