ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İletişim ve Nezaket Kulübü Projesiyle İletişim ve Nezaketi Teşvik Eden Bir Okul İklimi Oluşturuluyor

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İletişim ve Nezaket Kulübü Projesiyle İletişim ve Nezaketi Teşvik Eden Bir Okul İklimi Oluşturuluyor

Eskişehir'de iletişim ve nezaketi teşvik eden bir okul ikliminin oluşturulması amacıyla ilkokul, ortaokul ve liselerde "İletişim ve Nezaket Kulüpleri" kuruldu.

İletişim ve nezaket kulübü projesi amaç ve kapsamı ile Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip. Kulüp öğrencileri "Nezaket Elçisi" olarak okulda nezaket ve iyiliği yaymak için çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerin "Nezaket" içeren davranışlar edinmesi; pozitif psikoloji, sosyal, duygusal öğrenme, karakter ve değerler eğitiminin de bir parçasıdır. Öte yandan nezaketi teşvik eden bir okul ikliminin saldırganlık, şiddet ve akan zorbalığını önlemede işlevsel olduğunu gösteren birçok bilimsel veri bulunmaktadır.

Birçok geleneksel zorbalık karşıtı program, çocuklarda kaygıya neden olan olumsuz eylemlere odaklanır. Bunun yerine öğrencilere nezaket ve şefkat hakkında bilgi edinerek düşüncelerini ve eylemlerini nasıl değiştirecekleri öğretildiğinde, bu beklenen ve doğal olarak arkadaşlıkla ödüllendirilen olumlu davranışı teşvik eder. Bu yönüyle nezaketi teşvik eden bir okul iklimi oluşturmayı amaçlayan iletişim ve nezaket kulüpleri alternatif bir zorbalığı önleme programı olarak kurgulanmıştır. İletişim ve Nezaket Kulübü etkinlikleri ile öğrencilerde birbirini önemsemeyi, şefkati, empatiyi ve saygıyı, başkalarına karşı takdir etmeyi, minnettarlığı ve öz farkındalığı geliştirmek hedeflenmiştir.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen İletişim ve Nezaket Kulübü Projesiyle; nezaketi bir öğretim aracı olarak kullanmak ve öğrencilere yaşamları boyunca yanlarında taşıyacakları sağlıklı sosyal ve duygusal alışkanlıkları aşılamak, bireysel farklılıklara saygı değerini kazandırmak, Milli Eğitim Bakanlığının 2018 yılında güncellediği öğretim programlarında tüm kademe ve derslerin öğretim programlarında öğrencilere kazandırmak üzere  "Kök değerler" olarak belirlenen; "adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik" değerlerinin kazanılmasına uygun bir sınıf ve okul iklimi oluşturmak, öğrenciler arasında şiddet ve zorbalığı önleme nihai hedefiyle okulda daha iyi bir topluluk oluşturmak, öğrencilerin öznel iyi oluşlarını arttırmak, yardımseverlik, saygı, empati gibi sosyal ve duygusal becerileri desteklemek, aidiyet duygusu, benlik saygısını yükseltmek, akran kabulünü arttırmak, öğrencilere birbirleriyle etkili iletişim kurmayı öğreterek, çatışmaları çözmelerini, duygularını ifade etmelerini ve özgüvenlerini artırmalarını sağlamak, okulda nezaket kültürünü teşvik ederek, akranlar arası ve öğrenci ile öğretmen arasındaki bağları geliştirmek ve öğrencilerden topluma iyilik yaymak amaçlanmıştır.

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.