ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Özer, Somalili Mevkidaşı Mohamed İle Görüştü

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, iki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere Somali Eğitim ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ile bir araya geldi.
Bakan Özer, Somalili Mevkidaşı Mohamed İle Görüştü

Görüşmede, Somali'de ekim ve kasım aylarında gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybeden Somali vatandaşları için taziyelerini ileten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Somali halkının Türk milletinin gönlünde özel bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Özer, Türkiye-Somali ilişkilerinin köklü bir tarihi olmakla birlikte son yıllarda iş birliklerinin hız kazandığını görmekten memnun olduğunu belirterek "Özellikle son yıllarda gerek siyasi gerekse eğitim alanında ikili ilişkilerimizde önemli bir ivme kaydedilmiş, Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle gerçekleştirilen üst düzey temas ve ziyaretler ilişkilerimizin derinleştirilmesine katkıda bulunulmuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ziyaretler ve çeşitli alanlarda yapılan anlaşmalar sonucunda iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunduğunu dile getiren Özer, şunları söyledi: "Bu ziyaretlerin de katkısıyla hükûmetlerimizin ilgili kurumları arasında 2016 yılında 'Eğitim Alanında İş Birliği Anlaşması', 2017 yılında 'Yükseköğretim Alanında İş Birliğine Dayalı Mutabakat' ve 2018 yılında 'Kültürel Değişim Programı'nı imzaladık. Bu anlaşmalar, mesleki eğitimden eğitimde dijitalleşme ve öğretmen eğitimine birçok boyutu ve farklı eğitim kademelerini içermektedir. Anlaşmalar, eğitim sistemlerimiz arasındaki tecrübe alışverişine temel sağlamaktadır."

2022 yılı itibarıyla 291 Somali uyruklu öğrencinin Türkiye'de eğitimlerine devam ettiğini, 22 Somalili öğrencinin de uluslararası imam hatip liselerinde eğitim gördüğünü belirten Özer, bu sene kurulan uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinde de Somalili öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Türkiye Maarif Vakfının da 3 kampüsteki 7 okulda toplam 1.026 öğrenciye anaokulundan ortaöğretim sonuna kadar eğitim vermeye devam ettiğini ifade eden Özer, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türkiye'nin yanında yer alan ve FETÖ ile iltisaklı okulları Türkiye Cumhuriyeti'ne devrettiğini anımsattı.

Özer, Türkiye Maarif Vakfının devraldığı bu okullarda Somalili öğrencilere daha nitelikli eğitim verilmeye devam edildiğini kaydetti. 

Bakan Özer, temmuz ayında Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile görüşme fırsatı bulduğunu, kısa sürede Türkiye'de gerçekleştirilen eğitim alanındaki dönüşümden kendisine bahsettiğini aktardı.

Bakan Özer, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye'nin eğitim alanındaki tecrübelerini Somali ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi. 

Somali Eğitim ve Yükseköğretim Bakanı Farah Abdulkadir Mohamed ise Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişerek devam etmesi temennisinde bulundu, kendilerini ağırladığı için Bakan Özer'e teşekkür etti.

Bakan Mahmut Özer,  kaleme aldığı The Universalization Of Education In Türkiye And New Orientations (Türkiye'de Eğitimin Evrenselleşmesi ve Yeni Yönelimler) adlı kitabı görüşme sonunda Somalili Bakan Mohamed'e hediye etti.

14-12-202214-12-202214-12-2022

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.