ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Köy Yaşam Merkezleri Eskişehir'de Köylerin Kalbi Oluyor

Eskişehir'in Sultandere Mahallesi'ndeki Köy Yaşam Merkezi'nde, anaokulu miniklerinin yanı sıra velilerine de çeşitli alanlarda eğitim veriliyor.
Köy Yaşam Merkezleri Eskişehir'de Köylerin Kalbi Oluyor

 Eskişehir'de kullanılmayan köy okulu binaları, "Köy Yaşam Merkezleri" projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor. .

Odunpazarı İlçesi Sultandere Mahallesi'nde 30 yıldır atıl durumda bulunan alan, Milli Eğitim Bakanlığının "Köy Yaşam Merkezleri" projesi kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğünce "Sultandere Köy Yaşam Merkezi"ne dönüştürüldü. Dönüştürülen alanda anaokulu eğitimi alan çocukların yanı sıra miniklerin velilerine de çeşitli alanlarda eğitim veriliyor. Eğitim sonunda verilen sertifika ile iş yeri açma yetkisi alabilecek olan yetişkinler, etkinliklerle günlerini verimli geçirerek sosyalleşmenin keyfini yaşıyor. Eskişehir genelinde Tepebaşı, Odunpazarı, Sarıcakaya, Mahmudiye, Günyüzü, Sivrihisar, İnönü, Seyitgazi olmak üzere 8 ilçede 12 "Köy Yaşam Merkezi" 43 öğretmen, 38 derslik ile 250 vatandaşa eğitim veriliyor.

"Çocuklar gözlemleyerek, deneyimleyerek doğayı tanıyorlar"

Köy Yaşam Merkezi'nde okul öncesi öğretmenliği yapan Manolya Diken "Günümüzde çocuklar doğadan yoksun, tanıyamadığımız şeyi koruyamayız. Burada çocuklar doğayla birlikte gözlemleyerek, deneyimleyerek doğayı tanıyorlar. Bu bizim için çok kıymetli. Aynı zamanda aileleriyle birlikteler. Biz burada çalışmalar yaparken diğer sınıfımızda da aileleri eğitim alıyor. Çocuk psikolojisi, el sanatları ve zarafet dersleri alıyorlar. Çocuklar okula sadece öğrencilerin geleceğini düşünüyorlar ve "annemiz babamızla mı öğreneceğiz" diyorlar. Annelerinin de öğrenci olması, sınıfta olmasını garipsediler Anneleri "ben de yan sınıftayım" dediğinde "nasıl yani, ne yapıyorsunuz" orada diyorlar. Anne ve babalarının kendileri gibi eğitim aldıklarını görmek onlar için unutulmaz bir fırsat ve deneyim oluyor.

 "Mahallelere bir yaşam kattı, enerji kattı, heyecan kattı"

Sultandere Köy Yaşam Merkezi'nde incelemelerde bulunan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, yapılan etkinliklerle alakalı hem çocuk hem de yetişkin öğrencilerle sohbet etti. Merkezdeki incelemeleri üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Milli Eğitim Bakanlığımız bu sene birçok ilke imza attı. Bunlardan biri de eylül ayında eğitim öğretime açtığımız Köy Yaşam Merkezleridir. 30 yıldır kapalı olan köy okulumuz; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde Halk Eğitim Merkezimiz aracılığıyla ana sınıfı ve ailelerimizin yararlanacağı; aşçılık kursları, el işleri kursları, Kur'an kursları ve daha birçok kurslarla köy halkının yararlandığı bir merkez haline getirilmiştir. 8 ilçede 12 okulumuzu bu şekilde köy yaşam merkezi olarak yapılandırdık. Bu konuda Bakanımız işlerin takibiyle birebir ilgilenerek motivasyonumuzu arttırmaktadır. Bu şekilde açılan  merkezlerimiz,  bulundukları mahallelere bir yaşam enerjisi ve  heyecan kattı. Çocuklarla birlikte ailelerin oluşu, onlara farklı bir mutluluk kaynağı oldu. Bu kurumlarımızda 250 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Bu merkezlerimizde idealist ve bu işi gönüllülük ilkesiyle yapan çok değerli 45 öğretmenimiz bulunmaktadır. Onlarla birlikte tüm paydaşlarımızla bu heyecanı; hayat boyu öğrenme merkezlerimizle birlikte yaşıyoruz" dedi.

"Eğlenerek öğrenebiliyorlar"

Merkezde eğitim veren matematik öğretmeni Nur Sema Yüksel, farklı öğretme metotları hakkında şöyle konuştu;

"Bu sene matematik seferberliği çerçevesinde köy yaşam merkezimizde matematik atölyesi açıldı. Bu sayede ana sınıfı öğrencilerimiz, ilkokul öğrencilerimiz severek geliyorlar. Burada doğa ve matematik iç içe, onlara örneklerini gösterebiliyoruz. Eğlenerek öğrenebiliyorlar ve keyifle vakit geçirebiliyoruz. Arılarımız var, arılar sayesinde çocuklar altıgenleri ve arıların matematikle ilişkisini öğrenebiliyorlar. Salyangoz kabuğundan fibonacci sayısı öğrenebiliyorlar. Bu sayede matematiğin yabancı bir şey olmadığını, doğada bile karşılaşabileceklerini görebiliyorlar."

"Çok verimli dakikalar geçiriyoruz"

Merkezde çocuğu ile birlikte eğitim alan Esra Sezer ise merkezin inşasından önce alanın atıllığına dikkat çekerek "Benim büyük oğlum geldiğinde bu oda ardiye gibiydi. Şimdi çok güzel, çok harika bir yer oldu. Köy içinde, bizim içinde çok faydası var" diye belirtti.

"Burası ruhumuzun  da doyduğu bir yaşam merkezine dönüştü"  

Esra Sezer gibi çocuğuyla eğitimi aynı çatı altında alan Huriye Çelik, eğitimin niteliği hakkında konuştu. Çelik, "Burada aile eğitimi aldık. Filiz hocamız geldi bize çocuklar hakkında, ailemiz hakkında, iletişimimiz hakkında çok güzel eğitimler verdi. Hijyen eğitimi aldık, çok verimli dakikalar geçiriyoruz. El işi kursumuz da var. Burada, aynı zamanda ruhumuz da doyuyor. Burada 1 kızım var, 4 sene önce de diğer kızım geliyordu ama hiç böyle değildi. Sadece bir sınıf vardı, bahçe yoktu, hiçbir yerden bahçeye çıkamıyorlardı, kumla oynayamıyorlardı. Şimdi ise; burada keyifle kumla, çamurla oynayabiliyor,nitelikli zaman geçirebiliyor,bizler için çok mutluluk verici " diye konuştu.

70 yaşındaki Ganime Akgün ise yeniden okula başladığı için çocuklar gibi şen olduğunu "Ben de heveslendim. Gençliğimizde olmadı şimdi gideyim dedim ve geliyorum. Müdürümüze bize böyle bir kolaylık sağladığı için teşekkür ederim" dedi.

08-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.