ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, kıymetli meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Dünyanın en önemli mesleklerinden biri olan öğretmenlik tarihin her döneminde kıymetini korumuş ve çeşitli anlamlar yüklenerek günümüze gelmiştir. Öğretmen, ilk çağda hikmet adamı, Orta çağda halkı yetiştiren, ruhlara istikamet verendi.  Milletimizin ruhi temellerinden olan İslam dünyasında Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) vahiyle donanmış, hikmetle bezenmiş bilge bir muallimdi; hayrın anahtarlarını da sonuçlarını da insanlığa aktarmış ve öğretmişti.  Selçuklularda, Osmanlılarda kıtalara hükmeden  padişahları, sultanları yetiştirenler  müderrislerdi. Alparslan'ı yetiştiren, Fatih'i cihanda hikmet sahibi büyük bir lider kılan muallimlerdi.          

Geçmişten günümüze; İnsanlığın  yol gösterici, toplumların  mimarı, bütün ilimlerin aktarıcısı olma  rolleri öğretmenliği kutsal bir meslek yapmıştır.

Bir ulusun en önemli sermayesi ve geleceğinin teminatı öğretmenin geliştirici gücüdür. Bizler bu gücü yükseltmek, geleceğin güçlü Türkiye'sini birlikte inşa etmek için devletimiz ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak; milli ve manevi tarihimizden aldığımız sorumlulukla, geleceğimizin teminatı evlatlarımızı ve onları yetiştiren kıymetli öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla gerek hizmet içi eğitimlerle gerekse uluslar arası platformlarda onlara faydalı olacak her adımı var gücümüzle atmaktayız.

Devletimizin büyük bir heyecan yaratan ve ilham kaynağı olan "Türkiye Yüzyılı" vizyonu kapsamında tüm yurt sathında yeni okullar ve derslikler yapılmış; sınıflar bilgisayarla ve akıllı tahtalarla donatılmıştır. Okul öncesinden ortaöğretim sonuna kadar tüm kademelerde öğretmenlerimize mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla gerek hizmet içi gerekse uluslar arası platformlarda eğitim deneyimleri kazanmaları sağlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir." sözleriyle, savaş alanlarında en güçlü düşman ordularına karşı zaferler kazanmış ününden değil de öğretmenlik yanının anlatılmasını istemekle, öğretmenin toplumları yücelten bir varlık olduğunu vurgulamıştır. Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, yüreği insan sevgisiyle dolu kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

Cumhuriyetimizi koruyacak, yaşatacak ve yüceltecek nesiller yetiştirmek, her devirde öğretmenlerimizin temel ve asli görevlerinden biridir.

Böyle büyük mesuliyetlere sahip; küçük yüreklerde başlayıp, her insanın hayatında iz bırakarak devam eden bu eşsiz mesleğin bir parçası olmaktan, büyük onur ve gurur duymaktayım.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin her yerinde vazifesini büyük bir özveri ile yapan öğretmenlerimizin ve bu yola yeni çıkan aday öğretmenlerimizin, mesleğini gururla tamamlamış emekli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten duygularımla kutluyor, hepinize sağlıklı huzurlu bir ömür diliyorum. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevini ifa ederken şehit olan öğretmenlerimizi ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

                                                                                            Pervin TÖRE

                                                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.