ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Mesleki ve Teknik Eğitimde Fikri Mülkiyet ve Sınaî Haklar Konusunda Büyük Yol Katettik

İlimiz mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî mülkiyet ve sınaî haklar konusunda başvuru sayısında büyük bir artış gerçekleşti.
İlimizde Mesleki ve Teknik Eğitimde Fikri Mülkiyet ve Sınaî Haklar Konusunda Büyük Yol Katettik

2022 yılı ocak ayında toplam başvuru sayısı 3 iken kasım ayında bu sayı 163'e yükseldi. Bu süreçte 3 marka,1 tasarım tescili yapıldı.

Ocak ayında patent başvurusu bulunmuyorken kasım ayında 12'ye, faydalı model 1'den 44'e, tasarım 1'den 87'ye, marka başvuru sayısı ise 1'den 20'ye yükseldi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre "Mesleki eğitimde AR-GE çalışmaları,  fikrî mülkiyetle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Artık meslek liseleri; patent, faydalı model, marka tasarım tescilleri almaya ve bunları ticarileştirmeye başladı. Meslek liselerinin yurt dışına ihracat yapacak seviyeye geldiğini görüyoruz. Kısa bir sürede mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızdaki bu gelişmeleri görmek mutluluk verici."dedi.

Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'in dediği gibi akademik olarak başarılı öğrencilerin meslek liselerini tercih etmeleri, mesleki eğitimdeki AR-GE çalışmaları ve inovatif yaklaşımlarla sektörle yapılan iş birliği neticesinde artık meslek liselerinde patent, faydalı model, marka, tasarım tescili ve ticarileşmesiyle ilgili hamlelerin olduğu bu dönemde, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının buluş içeren özgün çalışmaların, projelerin, yeni ürünlerin ve tasarımların fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması amacıyla okullarda farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir.

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.