ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. Uluslararası "Afet ve Dirençlilik Kongresi" Eskişehir'de Yapıldı

  "İklim Değişikliği ve Güvenli Kentler" temalı "Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi"nin açılışı gerçekleştirildi.
4. Uluslararası

Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye; Vali Erol Ayyıldız, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Vali Yunus Sezer, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Org. Ziya Cemal Kadıoğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Kızılay Başkan Yardımcısı Fatma Meriç Yılmaz,İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Gönül şehri Eskişehir'imizde 4.sü düzenlenen "Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi"nde, olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Vali Ayyıldız, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" şeklinde miras kalan yönetim anlayışımıza sadık bir çizgide devletin yaşamasını insana bağlayan, insan odaklı bir yönetimi esas alan Türkiye Cumhuriyeti devletimiz; "Afet ve Acil Durum Risk Azaltma, müdahale ve İyileştirme" konusunda da yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmalarla dinamik, sistemli ve planlı hareket etmektedir." diye konuştu.

Bir afet ülkesi olan Türkiye'nin; "dayanıklı" toplum ve "güvenli" şehirler oluşturmada kamu, özel kurum ve kuruluşlarıyla tüm riskleri göz önüne alan AR-GE çalışmaları ile desteklemede ve sürdürmede öncülük yaptığını kaydeden Vali Ayyıldız, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

"Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini esas alarak tüm paydaşlarımızla iş birliği ve koordinasyon içinde tamamladığımız Eskişehir İl Afet Risk Azaltma Planı'nın (İRAP) hayata geçirilmesinde de aynı hassasiyetle çalışmalar sürdürülmektedir.

Miras aldığı medeniyetimiz ışığında tarihsel sorumluluğun bilinci ile bugün gerek büyük kalkınma hedefleri ile gerekse nüfuz ve itibarı ile Türkiye; ebediyete akan zaman içinde 2053 ve 2071 hedeflerine doğru lider bir duruş ve büyük bir özgüvenle ilerlemektedir. Bu bağlamda afet ve acil durum risk azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik çalışmalar şüphesiz kalkınma hedeflerine ulaşılmasında hayati önem arz etmektedir. AFAD; sahip olduğu yer bilimsel ve afetsellik verileri olmak üzere afet türleri ile ilgili yaptığı araştırmalar ve teknik personel kapasitesi ile çalışmalarına başarıyla devam etmektedir.

İl düzeyinde afet risk azaltma planı ve kurumlar arası iş birliği ile etkili bir afet yönetiminin gerçekleştirilmesi; aynı zamanda afet sonrası faaliyet ve kaynaklara duyulan ihtiyacın azalmasını sağlayacaktır. Böylelikle daha dirençli bir toplum ve daha güvenli yerleşim alanları oluşturulacak, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamış olacak, afetten kaynaklı kayıplar en aza indirilecektir.

4. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi'nin ilimizde ve ülkemizde hayırlara vesile olmasını diler; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüze, üniversitelerimize, katkı sunan tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım."

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise, 3 gün sürecek çalışma sonucunda özellikle şehirlerin dirençliliği ve iklim değişikliğiyle ilgili olarak alınacak tedbirler noktasında kongrenin kendilerine yol gösterecek bir çalışma olduğunu söyledi.

2022 yılının tatbikat yılı olduğunu kaydeden Başkan Sezer, şöyle konuştu:

"Bu seneki hedefimiz 70 bin tatbikat. Şu anda 59 bin 400 tatbikatı gerçekleştirmiş durumdayız. 12 Kasım'da da Türkiye tatbikatına hazırlık yapıyoruz. Tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde hatta Kıbrıs'ı da içine alacak şekilde büyük bir tatbikat hazırlığı yapıyoruz. Bugün burada 5,2'lik bir deprem senaryosu gerçekleştiriliyor. Senaryoda da hem deprem anı tatbikatını gerçekleştirdik hem tahliye tatbikatını gerçekleştirdik hem de senaryo gereği yıkılan binalarımız var ve bunun altında enkazda kalan vatandaşlarımız var. Burada bu vatandaşlarımıza arama kurtarma birliklerimiz müdahale ediyor. Bir taraftan UMKE, sağlık birimlerimiz çalışıyor. Bir taraftan da ağır hasar alan binalarımız var. Yıkılan binalarımızdan bu vatandaşlarımızı tahliye edip önce toplanma alanlarına sonra da geçici barınma alanlarına, çadır alanlarına ve kurum misafirhanelerine misafir etmek üzere yapılan bir çalışma var."

Konuşmalardan sonra Vali Erol Ayyıldız, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Vali Yunus Sezer, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Org. Ziya Cemal Kadıoğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan ve diğer protokol üyeleri senaryo gereği hazırlanan deprem tatbikatına katılmak üzere salondan ayrıldılar.

 19-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.