ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AR-GE Merkezi Bakanlığımızca Onaylandı

İlimiz Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bakanlığımızın onayı ile ülkemiz AR-GE merkezleri arasına katılmıştır.
AR-GE Merkezi Bakanlığımızca Onaylandı

Yüksek teknoloji ve katma değer üreten öncü Türkiye için, 11. Kalkınma Planı ve Bakanlığımız eğitim hedefleri doğrultusunda, mesleki eğitim-üretim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı okullar bünyesinde AR-GE merkezleri kurulmuştur.

AR-GE merkezi okullar, Covid-19 salgını ile mücadele günlerinde ihtiyaç duyulan ürünlerin üretilmesinde büyük bir özveri ile çalışmış ve birçok projeyi başarı ile tamamlamıştır. Son teknolojik gelişmeler ile birlikte AR-GE ve inovasyonun, fikri mülkiyet tescili ile buluşup ticarileşmesine daha çok imkân sağlayan bilişim, elektronik, yazılım, kodlama, dijitalleşme, endüstriyel otomasyon gibi alanlarda yapılan projelere duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda; daha önce 25 ilde 54 okulda kurulan AR-GE merkezleri arasına Bakanlığımızın onayı ile Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de katılmıştır.      

AR-GE'nin amacı bilimsel ve teknik bilgi birikimini artırarak bu bilgilerin yeni uygulamalarda kullanımı ile yeni projeler üretebilmektir. Bilindiği üzere AR-GE yaşadığımız teknoloji dünyasında önemli bir yer tutmaktadır, teknolojinin daha da ilerlemesini sağlayan temel unsur AR-GE'nin sürdürülmesidir. Bu bağlamda Eskişehir'de Mesleki ve Teknik eğitim veren okullarımızda AR-GE çalışmaları ivme kazanmıştır. Bu okullarda eğitim gören öğrencilerimizin özellikle AR-GE kültürünü kazanarak okullarından mezun olmaları kendileri için olduğu kadar, ülkemiz için de çok önemlidir. Patent geliştirebilen, bu konuda farklı düşünebilen ve AR-GE çalışması yapmayı alışkanlık haline getirmiş öğrencilerle ülkemizin çok daha hızlı yol alabileceğine inanarak bu merkezi ilimizde kurmaya karar verdik. Bakanlığımız tarafından bu talebimiz olumlu karşılanmış olup ülkemizin 26. İli ve 55. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin AR-GE merkezleri arasına alınmasının gururunu yaşıyoruz. İlimize ve okulumuza hayırlı olmasını diliyoruz.

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.