ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fiziki Şartları Uygun Özel Eğitim Uygulama Okullarına 788 Beceri Uygulama Alanı

Fiziki şartları uygun olan özel eğitim uygulama okullarında, bahçe ve hayvan bakımından duyu ve hareket geliştirmeye toplam 788 beceri uygulama alanı kurulum çalışmaları tamamlandı. Uygulama alanlarının amacı, kapsamı, kazanımları, standart alan malzemelerinin özelliklerine ilişkin katalog ve örnek etkinlikleri içeren kılavuz da hazır hâle getirildi.
Fiziki Şartları Uygun Özel Eğitim Uygulama Okullarına 788 Beceri Uygulama Alanı

Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim uygulama okullarındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik farklı gelişim alanlarında özel eğitim hizmeti ve desteği sunmak, eğitim ortamlarını standart hâle getirerek kalitesini artırmak, düzenlenen aktif öğrenme ortamları ile olumlu davranış gelişimini sağlamak için nitelikli çalışmalarına devam ediyor.

Özel eğitim uygulama okullarında öğrenim gören öğrencilerin farklı alanlarda kendilerini tanımalarına, yaparak ve yaşayarak aktif öğrenmelerine, yeteneklerini geliştirmelerine, yapılandırılmış öğrenme mekânlarında gerçek hayatı modellemelerine olanak sağlanması amacıyla öğretim ortamları hayata geçiyor.

Bu doğrultuda son olarak öğretim ortamlarının oluşturulması yönünde özel eğitim uygulama okullarında (1, 2 ve 3. kademe) 100 görsel sanatlar, 100 müzik, 288 bahçe ve hayvan bakımı, 120 beden eğitimi ve spor ile 180 duyu ve hareket geliştirme uygulama aanı olmak üzere beş beceri uygulama alanının standart hâlde kurulması amaçlandı. Fiziki şartları uygun olan özel eğitim uygulama okullarında toplam 788 beceri uygulama alanı kurulumları tamamlanırken organizasyonun yaygınlaştırılması çalışmaları ise sürüyor.

Öte yandan özel eğitim uygulama okullarında beceri uygulama alanlarının amacı, kapsamı, kazanımları, standart alan malzemelerinin özelliklerine ilişkin katalog ve örnek etkinlikleri içeren kılavuz düzenlemesi de tamamlandı.

Söz konusu kılavuzun basılı olarak ülke genelindeki tüm özel eğitim uygulama okullarına gönderilme çalışmaları devam ederken Özel Eğitim Uygulama Okullarında Beceri Uygulama Alanları Kılavuzu'na https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_09/30200129_OYzel _EgYitim_Uygulama_OkullarYnda_Beceri_Uygulama_AlanlarY_KYlavuzu.pdf adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.