ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor

Beslenme, insanların temel ihtiyaçlarından biri olup sağlığın korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli olarak yapılması gereken bir davranıştır.

Yeterli ve dengeli beslenme ise yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişme, üretkenlik, sağlık ve iyi hal için tüm yaşam sürecinde bireyin gereksinimi olan enerji ve besin ögelerinin yeterli miktarlarda alınmasıdır.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de pansiyonlu okullarda öğrenim gören öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayabilmek için çalışmalar başlattı.

Bu kapsamda, Eskişehir Valisi Sayın Erol Ayyıldız'ın himayelerinde; Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden gıda mühendisleri, diyetisyenler ve pansiyonlu okullarda görev yapan aşçılardan oluşturulan komisyon tarafından kalori değerleri hesaplanarak aylık menü hazırlanacak. Oluşturulan menü listesi Eskişehir'deki 30 pansiyonlu okul müdürlüğüne gönderilerek, tüm öğrencilerin eş zamanlı olarak aynı yemeği yemeleri ve dengeli beslenmeleri sağlanacak.

Konu hakkında görüşlerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre; "Doğru beslenme alışkanlığı kazandırmada en önemli etmenlerden biri eğitimdir. Beslenme eğitimi ile öğrencilerimize doğru ve gerçek bilgiler vermek, daha doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaya çalışmak ve onların yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Bu nedenle okul içinde sağlıklı beslenmeye yönelik yapılan uygulama ve faaliyetler ile eğitim kadrosunun sergilediği örnek davranışlar, çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Okul pansiyonlarımızda öğrencilerimizin beslenmelerine olumlu katkı sağlayacak toplu beslenme hizmetlerinin; kaliteli, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz." dedi.

08-09-202208-09-202208-09-202208-09-202208-09-202208-09-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.