ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi Kapanış Töreni

Millî Eğitim Bakanlığınca yürütülen Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi kapanış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla gerçekleşti
Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi Kapanış Töreni

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen programda konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlattıkları her projeyi iki ay gibi kısa süre içinde tamamladıklarını hatırlatarak "Öncelikle 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' kampanyasıyla başlamış olduğumuz proje kapsamında 16 bin 361 kütüphaneyi iki ay gibi kısa sürede yaptık. 2021 yılı itibarıyla gönül rahatlığıyla tüm Türkiye'ye şunu dedik: 'Artık kütüphanesiz okulumuz yok.' Sadece bununla yetinmedik, aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 28 milyonu olan kitap sayısını 60 milyona çıkardık ve yıl sonuna kadar da inşallah, 100 milyona çıkaracağız." ifadelerini kullandı.

Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi'nin lansmanını da yine Emine Erdoğan'ın himayesinde 28 Mart tarihinde Bakan Kurum ile birlikte yaptıklarını hatırlatan Bakan Özer şunları söyledi: "İki ay bitti ve çevre haftasında bu çevre dostu 1.000 okulun kapanış lansman törenini yapıyoruz. Bu proje kapsamında 1.000 okulumuzda tüm ilçelerimizde, 922 ilçemiz ve tüm şehirlerimizde seçmiş olduğumuz özellikle ilkokullarda... Çünkü eğitimin başladığı, çevre bilincinin aslında kökleşmesi gereken yerler temel eğitim okullarımız. İlkokullarımızda güneş enerji santrallerinden yağmur suyunu toplayan ünitelere, kompost makinayla organik atıkların dönüştürülüp bahçelerde kullanılmasına kadar. Aynı zamanda sıfır atık kütüphanelere kadar kısa sürede seferberlik hâlinde 1.000 okulumuzda tüm okullarımız, bu altyapıları hızlı bir şekilde tamamladılar ve 2022-2023 eğitim öğretim yılına artık 1.000 tane çevre dostu okulumuza girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda Bakanlık olarak 300 milyonluk bir bütçe kullandık. Tüm okullarımızda 300 bin liralık yatırım yaptık. Hızlı bir şekilde bu yatırımlar realize edilerek uygulamaya geçti." 

"Tüm okulları çevre dostu okullar yapacağız"

Bu projeyi bin okulla sınırlı tutmak istemediklerini vurgulayan Bakan Özer, "1.000 okul sembolik okuldu. Yani her ilçede en az bir tane çevre dostu okul olması, örnek okulun olması ve diğer okulların o okulları ziyaret ederek o güzel uygulamaların diğer okullara yaygınlaştırılmasıydı. Onun için bu proje sembolik. Ama bizim her projemizin sonunda yeni bir projeyle yeni bir açılım yapıyoruz. Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde bir yıllık bir projeyle inşallah bugün başlatacağız. Eğitim sistemimizdeki tüm okulları çevre dostu okullar yapacağız ve o okullarımız nasıl çevre dostu okullar olduğunda ilçelerindeki bu okulları ziyaret ederek görmüş olacaklar. İnşallah diğer projelerimizde olduğu gibi bu projeyi de hızlı bir şekilde yapacağız. Çünkü biz inanıyoruz ki bu dünyaya söz söyleyecek bir millet varsa o aziz millet Türk milletidir." değerlendirmesinde bulundu.

Coğrafyamızın sıradan bir coğrafya olmadığını; Yunus Emrelerin, Hacı Bektaşi Velilerin, Hacı Bayram Velilerin gelip geçtiği bir coğrafya olduğunu dile getiren Bakan Özer,  şöyle devam etti: "Merhamet dilini inşa edecek; sadece çevreye değil, insana saygıyı ve insanı merkeze alan bir dilin inşasını ve söylenen sözlerin neşet edileceği coğrafya, bu coğrafyadır. Onun için ben bu projenin sembolik bir proje değil, hayatımızın merkezinde bir proje olduğuna inanıyorum. İnşallah, yeni projeyle bu projeyi çok daha güçlü hâle getireceğiz."

Son on ayı çok bereketli geçirdiklerine işaret eden Bakan Özer, "Müfredat değişikliklerinden seçmeli derslere, diğer taraftan öğretmenlerimizin çevre farkındalığını arttıracak sıfır atık kültürünü içselleştirecek eğitimlere kadar çok kapsamlı projeleri birlikte iki bakanlık olarak Saygıdeğer Hanımefendi'nin himayelerinde gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah, bu projelerle nihayetlendirmeden yeni projelere dönüştürerek çok daha yaşanır bir ülke ve dünyaya da insan merkezli bir medeniyetin inşasının nasıl olabileceğini gösteren bir ülke olma umuduyla Çevre Dostu 1000 Okul Projesi'nin kapanışının hayırlara vesile olmasını diliyorum." Bakan Özer, iş birliğinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışanlarını ve Bakan Murat Kurum'a da teşekkür etti.  

Öte yandan Bakan Özer,  törenin başında mini konser veren TRT Çocuk Korosu ile Sakarya Zübeyde Hanım Ortaokulu öğrencilerini tebrik ederek "Gerçekten bu projenin kapanış törenine özel bir müzik yaptılar, öğrencilerimizi bu performanslarındaki katkılarından dolayı öğretmenlerimizi kutluyorum." ifadelerini kullandı. 

Programa Bakan Özer'in eşi Nebahat Özer, Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Ankara Valisi Vasip Şahin ile Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy da katıldı.

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.