ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüz koordinesinde Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalıştayı Gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüz koordinesinde Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalıştayı Diyanet İşleri Başkanlığı Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğünde gerçekleştirildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüz koordinesinde Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi, Genel Müdürlüğümüz ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde 2014 yılından itibaren imam hatip ortaokullarında uygulanmaktadır. Bu projede, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi, mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Hafızlık eğitimi alan öğrencilerimiz, sınavla öğrenci alan Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayan İmam Hatip Liselerine ve isterlerse diğer sınavla alınan liselere (Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri vb.) gidebileceklerdir. Hafızlık eğitimi alan çocuklarımız sadece hafız olarak kalmamakta hafızlığın vermiş olduğu güçlü hafıza ve değerlerine bağlı güçlü şahsiyetleriyle her alanda kariyer sahibi olabilmektedirler. Şu anda Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz ve Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte Türkiye genelinde 166 İmam Hatip Ortaokulumuzda bu proje uygulanmaktadır.

İlimizde de İl Müftülüğümüzün destekleri ile yürütülen bu proje çerçevesinde üç okulumuz ve dört Kur'an kursu bulunmaktadır. Bunlar Çankaya ve Ziyapaşa Kur'an Kursu ile Nasrettin Hoca İmam Hatip Ortaokulu, Hacı Hilmi Okur Kur'an Kursu ile Hacı Hilmi Okur İmam Hatip Ortaokulu ve Gökmeydan Kız Kur'an Kursu ile Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık eğitimi yapmaktadırlar. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında 141 erkek 43 kız toplam 184 öğrencimiz Hafızlık Projesi kapsamında eğitim görmektedirler. Bu öğrencilerimizden 27'si 2022 yılında hafızlık eğitimini tamamlayarak belge almışlardır.

 

31-05-202231-05-202231-05-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.