ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Özer, Erenköy Kız Lisesi Alev Alatlı Kütüphanesinin Açılışını Yaptı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Yazar Alev Alatlı'nın da katılımıyla 20 bin kitaba sahip Erenköy Kız Lisesi Alev Alatlı Kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdi.
Bakan Özer, Erenköy Kız Lisesi Alev Alatlı Kütüphanesinin Açılışını Yaptı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; Erenköy Kız Lisesinde düzenlenen programdaki konuşmamasına, gerçekleştirdikleri müzik dinletisinden dolayı Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür ederek başladı. Türkiye genelinde bulunan 95 güzel sanatlar lisesinde gençlerin kültürle, sanatla buluştuğunu belirten Özer, öğrencilerin yeni solukla yeni şeyler söyleyerek yola çıktıklarını ve müthiş bir performansla neler yapabileceklerini gösterdiklerini söyledi. 

Türkiye'de son 20 yıldaki okullaşma oranlarına değinen Bakan Özer, "2000'li yıllarda okul öncesinde okullaşma oranı yüzde 11'di. Yani beş yaşındaki 100 çocuktan sadece 11'i okul öncesi eğitime erişebiliyordu. Ortaöğretimde okullaşma oranları yüzde 44 idi, yani ortaöğretimdeki çağ nüfusundaki gençlerin her ikisinden biri sadece liseye gidiyordu. Yükseköğretimde yüzde 14. İşte son 20 yıldaki bu eğitim seferberliği, bu toprakların çocuklarının eğitime erişim yönündeki engellerin tamamını kaldırdı. Bugün okul öncesindeki okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 92'ye,  ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44'ten yüzde 90'lara, yükseköğretimde yüzde 14'ten yüzde 48'lere çıktı." değerlendirmesini yaptı.  

Eğitimin önündeki engelleri kaldırdıktan sonra ve okullaşma oranları yükseltildikten sonra artık en büyük önceliklerinin eğitimden fırsat eşitliğini arttırmak olduğunu belirten Özer, "Eğitimin kalitesini sürekli yükseltmek ve mümkün olduğu kadar okullar arası imkân farklılıklarını minimize etmek... Türkiye'nin neresinde olursa olsun tüm gençlerimizin aynı nitelikte eğitime kavuşabilmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Onun için birçok adım attık. Okul öncesi eğitim ve okullaşma oranlarını artırmak bu adımlardan biriydi. Diğer taraftan okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak için yola çıktığımız Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi, Çevre Dostu 1000 Okul Projesi bunlardan biriydi. Yine her değişimin, her dönüşümün ana mihenk taşı olan öğretmenlerimizin mesleki girişimleriyle ilgili attığımız tüm adımlarla aslında bu eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak için yola koyulduğumuzda düşündüğümüz projelerdi." diye konuştu.  

Bunların mütevazı bir adımı da kütüphanelerdi. 26 Ekim 2021 tarihinde Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Kütüphanesiz Okul Kalmasın kampanyası başlattık. O tarihte Türkiye'de 16 bin 361 kulda kütüphane yoktu ve 2 ay gibi kısa sürede 16 bin 361 okulun kütüphanesini yaptık ve 2021 yılının sonunda Türkiye'de bizim eğitim sistemimizde kütüphanesi olmayan okul yok. Kütüphanelerdeki kitap sayısını arttırmak için de büyük çaba sarf ettik. 26 Ekim tarihinde bu kütüphanelerdeki kitap sayımız 28 bindi. Yani öğrenci başına 1.3 kitap düşüyordu. Şu anda 60 milyon kitabı olan kütüphanelerden bahsediyoruz. Yani öğrenci başına 3 üç kitap düşüyor. İnşallah, yıl sonuna kadar tüm Türkiye'deki kütüphanelerdeki kitap sayısını yüz milyona ulaştıracağız." dedi.  

Özer, sözlerine şöyle devam etti: "Öğrencilerin sadece akademik olarak değil, kültür ve sanatla iç içe; Türkiye'nin nereden geldiğini, nereye gittiğini,  ne yapmak istediğini ve dünyaya ne demek istediğini bilecek, tefekkür edecek, onun üzerine düşünecek, birbirleriyle konuşacak, iletişime geçecek gençlik olsun. İnşallah bunu da başaracağız. Bu topluma nasıl oksijensiz hayat olmazsa onlarsız da toplumun yönünü bulamadığı aydın, tefekkür insanların ismini kütüphanelerimize verebilelim istiyoruz. İşte bugün bunun için buradayız. Kıymetli Alev Alatlı'nın, kadim okulumuzun kütüphanesine ismini vermek istedik. Özellikle çok teşekkür ediyorum. İsmini lütfettiği için bu konuda. Alev Alatlı çok özel bir insan. Tarihte yolculuk yapan, geçmişe giden, geleceğe giden dünyada dolaşan ama kalbi hep topraklarda olan... Bu toprakların güçlü olması için, hep bu toprakların bereketli olması için... Eğer bu dünyaya bir topluluk söz söyleyecekse bu topluluğun Türkiye olduğu bilinciyle gençlere, bizlere yön veren bir mütefekkir. Ben kendilerini tanımaktan, kendileriyle vakit geçirmekten gerçekten iftihar ediyorum."

20-05-202220-05-202220-05-202220-05-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.