ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir Anadolu Lisesinde "Robot Teknolojileri Birimi" Frc-Robot Yarışmasına Hazırlanıyor

Eskişehir Anadolu Lisesinde

Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri becerilerini hayata geçirmek ve uygulamak amacıyla "Robot Teknolojileri Birimi" adı altında toplandı. Birim "FRC-First Robotics Competition-İzmir Bölgesel Turnuvası" için hazırlıklarına başladı.

Eskişehir Anadolu Lisesi Robotik Takımı Bilişim öğretmeni Eren Güvenç, Fizik öğretmenleri Ahmet Zorluer, Mehmet Ali Yiğit ve İngilizce öğretmeni Ali Akarsu mentörlüğünde 23 öğrenciyle oluşturularak FRC İzmir Bölgesel turnuvasına katılım için başvuru yapılarak kabul gerçekleştirilmiştir.

"FRC-FIRST Robotics Competition-FIRST Robotik Yarışması" uluslararası liseler arası robotik yarışmasıdır. Her sezon açıklanan göreve uygun olarak öğrenciler tarafından oluşturulan robotlar topları hedeflere atmak, diskleri belirli hedeflere atmak, barlara asılmak ve robotları denge kirişlerinde dengelemek gibi görevler tamamlarlar. Oyun gerekli görevlerle her yıl değişir. Takımlara standart parça seti verilirken aynı zamanda kendilerine bir bütçe yaratıp özel parçalar almaları veya üretilmesine teşvik edilir. Türkiye'de Fikret Yüksel Vakfı tarafından yürütülen bölgesel şampiyonalar İstanbul ve İzmir'de Mart ayında gerçekleştirilecektir. Çeşitli kategorilerde başarılı olan takımlar ABD de yapılacak FRC Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edeceklerdir.

Bu kapsamda Eskişehir Anadolu Lisesi "Robot Teknolojileri Birimi"nin tadilat ve dekorasyonuyla kısmi araç-gereç tedariklerini Evrenay İnşaat ve EAL 1995 mezunlarından Evren Aydın tarafından karşılanmıştır. Evren Aydın'a Eskişehir Anadolu Lisesi adına plaket ve teşekkür belgeleri takdim edilmiştir. 6.000 USD katılım ücreti sponsorlar tarafından karşılanmış ve  "Robot Teknolojileri Birimi"nin oluşmasıyla robot prototipi tamamlanarak denemelere başlanmıştır. 3-6 Mart tarihlerinde İzmir'de gerçekleşecek bölgesel turnuvalar için robot inşası tamamlanması hedeflenmiştir.

Ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyan teknolojik ve bilime dayalı gerçekleştirilen çalışmalara katkılarından dolayı destek veren kişilere teşekkür ediyor, öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.

3-6 Mart tarihlerinde FRC İzmir Bölgesel turnuvasına katılacak olan Eskişehir Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine başarılar diliyor, ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyan teknolojik ve bilime dayalı gerçekleştirilen çalışmalara katkılarından dolayı destek veren kişilere teşekkür ediyoruz.

11-02-202211-02-202211-02-202211-02-2022 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.