ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EESOB'de Meslekî Eğitim Merkezi Programı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

EESOB'de Meslekî Eğitim Merkezi Programı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Mesleki Eğitim Merkezi Programının Tanıtımı Yoluyla işletmelerin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütülen Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği hizmet binası toplantı salonunda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, İl Göç İdaresi Müdürü Gökhan Akyıldız, Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Burhanettin Elçi ve birlik üyelerinin yer aldığı toplantıda mesleki eğitim merkezlerinin işleyişi, yabancı uyruklu kalifiye personelin değerlendirilmesi, mesleki eğitim programı kapsamına alınan mesleki ve teknik anadolu liselerinin mevzuatına ilişkin bilgilendirilme gerçekleştirildi.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Cırıt, "Mesleki Eğitim Merkezi Programı; okullarımızda verilen teorik eğitim ile işletmelerde yapılan pratik eğitimin bir bütünlük içerisinde uygulandığı, bireyleri bir mesleğe hazırlayan, mesleklerinde gelişmelerine olanak sağlayan, kalfalık/ustalık belgesine ve diplomaya götüren program türüdür. Bununla beraber; Mesleki eğitim merkezi programlarının uygulandığı mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile sektör arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde, ikili mesleki eğitim programları da uygulanmaktadır. Mesleki eğitimin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, okullarımızın işletmeler ile iş birliğinin güçlendirilmesi, mesleki eğitime erişim kapasitelerinin artırılması, mezunların istihdam olanaklarının artırılarak ülkemizin üretim gücüne katkı sağlanması amacıyla, bu program tüm Türkiye'de uygulanmaya başlamıştır." dedi.

Kalifiye elemanların işletmelerde çalışabilmesi ve teşviklerden yararlanmasının çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Birsen, "Başka ülkelerden göç etmiş kalifiye elemanların bu teşviklerden yararlanması ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması çok önemli" dedi.

Konuşmalarının ardından "Meslekî Eğitim Programı"nın tanıtımı gerçekleştirildi, Bakanlığımızın bu programa öğrenci kaydı ile ilgili hedefleri ve okul ile kurumların konuya ilişkin yapacağı çalışmalar hususunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

22-12-202122-12-202122-12-202122-12-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.