ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan CIRIT'ın Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan CIRIT'ın Öğretmenler Günü Mesajı

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin 93. yıl dönümünü kutlamaktayız. Bu anlamlı gün 40 yıldır, 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta ve ülkemizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir gururla Başöğretmen olarak anmaktayız.

Geleceğimizin mimarı saygıdeğer meslektaşlarım;

Bir ülkeyi fethedebilirsiniz; fethettiğiniz ülkeyi kalemle ihya etmezseniz toprak parçası olur. Ama kalemle o toprak parçasını ihya ederseniz; o toprak parçası YURT olur, VATAN olur. Öğretmen, ilmin ve bilimin sembolüdür. Karşılıksız seven, kalbi sevgi ile dolu, olmazı başaran, cehalete dur diyen, bilgi, inanç, ruh verip karanlığı boğan, geleceğin güveni, geçmişten ders alan, cıvıl cıvıl, gözleri umut ışığı olan, çaresizliğin filizlendiği yerde ümit, korkunun mayalandığı yerde yürek, güçsüzlüğün yerine güçlendiren bir bilek, öksüz ve yetim yavrulara sımsıcak kucak açan yüce ve kutsal bir mesleğin mensubudur öğretmen.

Kim demiş her şeyin bitişi ölüm?

Destanlar yayılır mezarımızdan,

Öğretmen mezarından bile destanlarını yayan kişidir. Öğretmen önderdir, liderdir, anadır, babadır. Öğretmen Mehmet'imin elinde çağlar açan kılıç, doktorumun elinde derman dağıtan neşter, mimarımızın elindeki pergel ve cetveldir.

Öğretmen, ressamın elindeki fırça, tuvalindeki renk, bestekârın en içli şarkısında nağme, hattatımın ve nakkaşımın elindeki kalem, gençliğimin damarlarındaki asil kandır.

Öğretmen Fetihtir, Fatih'tir, Yavuz'dur, İbn-i Sina'dır, Alparslan'dır, Mimar Sinan'dır. Öğretmen Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Öğretmen irfandır, namustur, vicdandır, adalettir, dürüstlüktür. Öğretmen buram buram kokan vatan sevgisi, burcu burcu esen Türk-İslam Medeniyetidir. 

Öğretmen bayraktır, millettir, sınıfında devlettir. Öğretmen Türk Bayrağının dalgalandığı her yerde istiklaldir, bağımsızlıktır, İstiklal Marşı'dır. 

Öğretmen müspet ilimin öncüsü, muasır medeniyet yolunun yolcusudur.

Erdem Beyazıt'ın dediği gibi:

"Beton duvarlar arasında bir çiçek açtı,

 Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın."

Evet sizler insanlığın kahramanlarısınız. O çelik dişliler arasından çocuklarımızı alıp ahlak ve edep timsali yapanlar sizlersiniz. Kısacası öğretmenlik övünmekle bitmeyen, değeri ölçülemeyen bir meslektir.

2023 - 2053 - 2071 vizyonu için güçlü bir ülke ancak iyi bir eğitimden geçmiş fertlerin yetişmesi ile sağlanabilir. İdealini ve heyecanını daima taze tutan, değişen ve gelişen dünyamızda, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz her alanda gelişmiş ve kalkınmış bir dünya devleti olma hedefinin üzerine çıkacaktır.

Geleceğimize yapılan en iyi yatırım, insanımıza yapılan yatırımdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi

"Muallimler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır."

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım;

Daima devletimize karşı görev ve sorumluluklarının idraki içerisinde olarak, Türk milletinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün gerçek savunucusu, Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda hareket ederek, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren, gücünü kadim medeniyetimizden alan, yılmayan, yorulmayan Türkiye Cumhuriyetimizin simgesi sizlersiniz. 

Zor günler geçirdik. Pandemi süreci elbette ki eğitim-öğretimi olumsuz yönde etkiledi. Bu olumsuzluklar hamdolsun ki geldi ve geçti. Yüz yüze eğitime başladık. Okullarımız, sınıflarımız, çocuklarımızın sesleri ile cıvıl cıvıl oldu. Bu süreci en iyi şekilde yönetmek bizlerin elinde. Yorulduk, yorulacağız, bazen nefes almakta zorlanacağınız ama her şeye inat geleceğimiz için mücadelemize devam edeceğiz.

Unutmayın, sizler bu süreçte ailenizin zamanından alarak gece yarılarına kadar öğrencilerimize ders verdiniz, Valiliğimizin kurduğu "Vefa Grup'larında yılmadan çalıştınız. Tüm kamu ve özel sektöre maske ve siperlik ürettiniz, sabırla çalıştınız. 

Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler değil miydi, İstiklal Harbinde galip gelen, sizin cepheye gönderdiğiniz öğrencileriniz değil miydi Çanakkale'de ölmeden mezara girenler, sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler değil miydi 15 Temmuz'da tanklara uçaklara kafa tutup ülkesini, devletini ve demokrasisini savunan, ve sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler değil miydi...

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; 
Cahit Sıtkı'nın şiirindeki mısraları gerçekleştiren.

Her çocuğun başarısındaki en büyük pay, siz değerli öğretmenlerimizindir.

Sözlerime son verirken terör örgütleri tarafından şehit edilerek ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken, emekli olan değerli meslektaşlarımıza, mesleğe yeni başlayan genç arkadaşlarımıza ve tüm eğitim camiamıza sonsuz başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu anlamlı günü gönülden kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunarken tüm öğretmenlerimizin sınıf kokan ellerinden öpüyorum. 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.