ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eko-Okullar Yeşil Bayrak Ödül Töreni Düzenlendi

2020-2021 eğitim öğretim yılında Ahmet Sezer, Battalgazi, Sabri Kılıçoğlu Ortaokulları, Adalet, Avukat Mail Büyükerman, Mehmet Ali Yasin, Şeker, Özel Şehir Koleji, Özel Atayurt İlkokulları ile Cemal Ererdi, Mevlid-i Nebi, Nermin Özdemir Anaokulları olmak üzere toplam 12 okulumuz bayrak yenilemiş veya ilk defa ödül almışlardır.
Eko-Okullar Yeşil Bayrak Ödül Töreni Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün paydaşı olduğu Uluslararası Çevre Eğitim Programı Eko-Okullar Yeşil Bayrak Ödül Töreni İl Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlendi.

Ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özcan, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan, Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem ile ödül alan okulların idareci ve koordinatör öğretmenleri katıldı.

Okul idaresi, öğretmen ve velilerimizi özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum diyen, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt; "Eko-okullar projesi insanın kendisiyle, çevresiyle uyumlu olmasıdır. Atık malzemelerden elde edilen geri dönüşüm kazanımları, gelişmiş ülkelerde oldukça yüksek seviyelerdedir. Günlük yaşantımızda bağlantılı olduğumuz her şeyin tekrar kullanıma kazandırılması, israfı önleme ve tasarrufta istenilen düzeye gelmede önemlidir. Eko-Okullar Programı Eskişehir'de uzun yıllardır devam etmektedir. 1999 yılında projeye ilk olarak katılan okullardan biri olan İki Eylül İlköğretim Okulunda programı başarıyla yürütmüştük. Yeşil bayrağı alan okullarımızın idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerini kutluyorum" dedi.

İl koordinatörü Nadir Erdem yaptığı bilgilendirmede "Eko-Okullar Programı, okul öncesi eğitim kurumları, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde olumlu yönde davranış değişikliği, sürdürülebilir çevre için uygulanan uluslararası bir çevre eğitim programıdır. Ulusal koordinasyonu TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı), il koordinatörlüğü emekli öğretmen Nadir Erdem tarafından yürütülmektedir. Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra, program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara "Yeşil Bayrak" ödülü vermesi nedeniyle aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu sebeple okullar her iki yılda farklı bir konu başlığını (Atıklar, Su, Biyolojik Çeşitlilik, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği, Sağlıklı Beslenme ve Temizlik, Tasarruf) çalışarak ödülünü yenilemesi gerekir. 67 ülkede, 52.700 okulda 19 milyon öğrenci, 2 milyon öğretmen programı yürütmektedir. Türkiye'de 1.195 eko-okul vardır. 859 Eko-Okulda Yeşil Bayrak dalgalanmaktadır. Eskişehir'de 42'si kayıtlı, 31'i aktif olmak üzere 33 Eko-Okulumuzda Yeşil Bayrak dalgalanmaktır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ahmet Sezer, Battalgazi, Sabri Kılıçoğlu Ortaokulları, Adalet, Avukat Mail Büyükerman, Mehmet Ali Yasin, Şeker, Özel Şehir Koleji, Özel Atayurt İlkokulları ile Cemal Ererdi, Mevlid-i Nebi, Nermin Özdemir Anaokulları olmak üzere toplam 12 okulumuz bayrak yenilemiş veya ilk defa ödül almışlardır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi olarak devam eden Kovid-19 salgını olumsuz etkisini sürdürmektedir. Bu süreçte 2020-2021 eğitim-öğretim yılında okullarımızın kapalı olduğu zamanlarda çevre eğitimlerimize uzaktan eğitim yöntemiyle devam ettik. Su, temizlik, hijyen ve sağlıklı yaşamanın çok önemli olduğu bu günlerde öğrenci ve velilerimize uzaktan eğitim yöntemleriyle ulaşarak hem çevre sorunları hem de su, temizlik, hijyen ve sağlıklı yaşamanın farkındalığını artırmaya çalıştık. Pandemi sürecinde izlediğimiz yöntem il koordinatörlüğü ile okul koordinatörlerinin iletişimini güçlü tutmak, okul koordinatörlerimiz ile okul idareleri ile yapacakları planlamalar dâhilinde zümre öğretmenleri, rehber öğretmenler ya da doğrudan kendileri öğrenci ve velilere ulaşarak çevre eğitimi faaliyetlerine devam ettiler. Eko-Okullar Programı geri dönüşüm, gereksiz tüketimin azaltılması, yeniden kullanım, kaynakların tasarruflu kullanılmasının önemini vurgulamasıyla kurum ve kuruluşlarda uygulanan "Sıfır Atık" projesine de önemli katkı sağlanmaktadır. Okullarımız yürüttükleri e-Twinning ve Erasmus projelerinde Eko-Okullar Programını referans alarak çok değerli projelere imza atmaktadırlar. Talep eden okullara uzaktan eğitim yöntemiyle çevre eğitimlerine devam edildi, okullarımız ikili üçlü gruplar halinde uzaktan zoom üzerinden yaptıkları toplantılarda çevre adına yaptıkları çalışmaları birbirleriyle paylaştılar. Okullarımız koordinatör öğretmenlerimiz ve okul idarelerinin öncülüğünde çok başarılı çalışmalar yaparak Yeşil Bayrak ödüllerini fazlasıyla hak ettiler." dedi.

 16-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.