ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması

İlimiz öğrencileri, teknolojiyi gündelik hayata taşıyan, yaratıcı, yenilikçi, pratik uygulamalar içeren 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında 4 ayrı ödül aldı.
52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen yarışma biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanlarını içeriyor.

Genç Bilim İnsanları Yarıştı

Bu yıl yarışmaya 2 bin 615 farklı okuldan 11 bin 251 kız ve 7 bin 858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19 bin 109 öğrencinin hazırladığı 14 bin 10 proje başvurusu alındı. Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapıldı. Ön değerlendirmeyi geçen 2 bin 160 projenin sahibi öğrenciler, 25-26 Mart 2021 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katıldı.

Genç bilim insanlarının yetiştirilmesi ve teknoloji üretiminin genç nesillerce içselleştirilmesini hedefleyen final yarışmasında 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci yer aldı. Final yarışmasına katılan 240 projeden 12'si birincilik, 24'ü ikincilik, 36'sı üçüncülük ve 36'sı teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı. İlimiz öğrencileri ise toplam 4 proje ile ödül kazandı.

Toplam 12 Birincilikten 1 Tanesi İlimize Ait

Final yarışmasına katılarak birinci olan 12 projeden birisi de İlimiz Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Arda Uzunoğlu'nun "Edebi Zeka" isimli projesi oldu. Şehrimize birincilik gururunu yaşatan öğrencimiz Arda'ya ve danışmanı Sevgi Ünlü'ye teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz. Yarışmada üçüncülük ödülü alan "Kapasitesi Ve Kabiliyeti Genişletilebilir Dört Ayaklı Modüler Robotik Araç (Robot Köpek) Tasarımı" projesiyle Yeni Çizgi Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi Halid Yıldırım ve danışmanı Hicret Koyuncu'yu, teşvik ödülü alan Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencisi Beril Kurban ve danışmanı Tuğba Tuncel'i, ETİ Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri İlayda Kandilci ve Arda Polat'ı ve danışmanları Mehmet Konukçu'yu tebrik ediyor, bizlere bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasına büyük önem veren il Millî Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, teknolojiyi gündelik hayata taşıyan, yaratıcı, yenilikçi, pratik uygulamalar içeren, Türkiye'nin ihtiyacı olan yüksek teknoloji üretimine katkı sunduğunu belirterek öğrencilerimizin daha fazla proje üretmeleri yönünde teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkemizin geleceğine katkı sunan tüm öğrencilerimizi, danışmanlarını, kurumlarımızı, yöneticilerimizi ve velilerimizi tebrik ediyor, yarışma sürecinde katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.

15-06-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.