ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Selçuk, Eskişehir'de "Yunus Emre'yi Bilir Misin?" Sergisinin Açılışını Gerçekleştirdi

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eskişehir programı kapsamında "Yunus Emre'yi Bilir Misin?" adlı sergi açılışını gerçekleştirdi. Sergi açılış konuşmasında Bakan Selçuk, "Bu kadar derin manalar içeren sözleri, bu kadar kısa, öz biçimde ifade edip insanın ve insanlığın hizasını oluşturabilecek derecede vukufiyetleri içeren, bir anlam iklimini oluşturabilen Yunus Emre'nin gölgesinde, Yunus Emre'nin hatırasında buluşuyor olmak ve onu anarak birtakım projeleri, işleri yapıyor olmak gerçekten özel diye düşünüyorum." dedi.
Bakan Selçuk, Eskişehir'de

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eskişehir programı kapsamında, Valilik makamında Bilim Sanat Merkezi Yapım Protokolü'nü imzalamasının ardından Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Yunus Emre'yi Bilir Misin?" adlı serginin açılışını yaptı.

Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsü tarafından  hazırlanan Yunus Emre'yi anlatan tablolar, minyatürler, seramikler ve dönem kıyafetlerinden oluşan "Yunus Emre'yi Bilir Misin?" adlı serginin açılışında konuşan  Bakan Selçuk,  vefatından 700 yıl sonra bile Yunus Emre'nin insanlığa olan mesajının hâlâ anlanmaya, algılanmaya çalışıldığını söyledi. Yunus Emre'nin mesajının doğruyu ve güzeli bulma noktasında insanlığı bir araya getirdiğini ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Doğruyu, iyiyi, güzeli bulma çabamız da bu çerçevede devam ediyor. Bu kadar derin manalar içeren sözleri, bu kadar kısa, öz biçimde ifade edip insanın ve insanlığın hizasını oluşturabilecek derecede vukufiyetleri içeren, bir anlam iklimini oluşturabilen Yunus Emre'nin gölgesinde, Yunus Emre'nin hatırasında buluşuyor olmak ve onu anarak birtakım projeleri, işleri yapıyor olmak gerçekten özel diye düşünüyorum. En önemli hususlardan birisi de Türkçenin doruk noktası olarak bu kadar derinliği çok sade bir şekilde ifade etme fırsatı veren bir anlayış olması. Bu anlayışın bizi götürdüğü dünyalar insanımızı ve insanlığı da zenginleştirmeye devam ediyor ayrıca Türkçemizin yüz akı olarak da bizim bir kıvanç vesilemiz."

Bakan Selçuk, Yunus deyişlerinin bir çocuğa ve çok bilge bir filozofa aynı anda hitap edebilmesinin önemine değinerek şunları söyledi:

"Bize öngördüğü, önerdiği şey elbette tevazu, mütevazi oluş... Bu tevazunun ötesinde ben davasından vazgeçmek için de dilin hükmüne boyun eğmek... Bütün bunlar bir araya geldiğinde eminim gelecek nesiller de Yunus ile ilgili destansı hikâyeleri, içerikleri paylaşmaya devam edecekler ama biz de el birliğiyle, iş birliğiyle elimizden geleni bu vesileyle yapmış olmanın rahatlığı içinde olmak istiyoruz."

Millî Eğitim Bakanı Selçuk, Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsünün ortaya koyduğu eserlerin önemli olduğunun altını çizerek "Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya konulan Yunus Emre Yılı, Türkçe ile ilgili yıl, üstünde dura dura, tekrar tekrar, vurgulana vurgulana ele alınması gereken bir yıl. Bu yılın hepimiz tarafından tekrar tekrar değerlendirilmesi ve geleceğe taşınması noktasında bir ihtiyacımız var. Enstitünün bu çalışmasını çok kıymetli buluyorum." diye konuştu.

Konuşmasının ardından açılışı yapılan sergiyi gezen Bakan Selçuk, sanatçılarca seslendirilen Yunus Emre'nin ilahilerini dinledi, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

 10-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-202110-06-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.