ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YOBIS > Tüm Okul Müdürlükleri Dikkatine

Bilindiği üzere MEB 23/09/2014 Tarih ve 2014/21 Sayılı Genelgesi ile başlayan ve takip eden resmi yazılarla YOBIS (Yabancı Öğrenci Bilgi Sistemi) oluşturulmuş ve kullanılmaktadır.

 

YOBIS ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

 

1-) Bakanlığımıza bağlı her tür ve seviyedeki örgün eğitim kurumuna Yabancı Kimlik Numarası olan öğrenciler e-Okul Sistemine kaydedilir.

2-) Yabancı Kimlik Numarası olmayan, geçici oturma izni edinememiş, ancak ilgili kurumca Yabancı Tanıtma Belgesi edinmiş Suriyeli öğrenciler YOBIS Sistemine kaydedilir.

3-) Hem e-Okul ve hem de YOBIS üzerinde öğrenci kaydı olmayacaktır. e-Okul üzerinde kaydedilebilen ya da kayıt olan öğrenciler YOBIS üzerinde kaydedilmeyecektir.

4-) YOBIS, e-Okul Sistemine benzer kurallar ve ekranlarla çalışmaktadır. Örneğin; öğrenci kaydı silinemez.

5-) Fakat geçmişte yapılan hatalı kayıtların 16/03/2015 tarihine kadar silinmesi için sistemin yetkilerinin açıldığı daha önce bildirilmişti.

6-) YOBIS Sisteminin amacı öğrencilerin devam ettiği öğrenim faaliyetinin gelecekte kullanabilmeleri için karne, tadikname, diploma gibi belgelerle belgelendirilmesidir.

7-) YOBIS üzerinde öğrenci kaydı, öğrenci nakli, haftalık ders programı, ders notu girişi, devamsızlık girişi, karne yazdırma işlemleri yapılabilir. Ayrıca tasdikname ve diploma ekranları da hazırlanmaktadır.

8-) İşlemler kurum kullanıcısı (kurum müdürü) tarafından yapılabildiği gibi gerek görüldüğünde müdür yardımcısı ve öğretmen kullanıcıları da tanımlanabilmektedir.

9-) YOBIS üzerinde tüm okullarımızın şifresi görülen gereklilik üzerine değiştirilmiştir. YOBIS öğrencisi bulunan okul müdürlüklerine talep halinde yeniden verilecektir.

10-) YOBIS üzerinde kayıtlı ya da kaydedilecek öğrencisi bulunmayan okul müdürlükleri şifre talep etmeyecektir.

11-) Şifre talebi resmi (meb.k12.tr) e-posta hesabı üzerinden yapılacaktır. Talep için eskisehirmem@meb.gov.tr adresine e-posta gönderiniz.

 

Not: Diğer illere bağlı okullardan da şifre talep eden e-posta iletileri alınmıştır. Her okul bağlı olduğu il milli eğitim müdürlüğünden şifre talep edecektir.

 

Geçmişte gönderilen yazılar ektedir.

 

Genelge 2014/21

Yazı (5516393)

Yazı (1892599)

 

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.