ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Düzenlenen Törenle Açıldı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Düzenlenen Törenle Açıldı

Yaşar Eğitim Ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi düzenlenen törenle açıldı.

Açılış programına; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkanı Selçuk Yaşar, İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Selim Yaşar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt;

"Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın yapımını üstlendiği ve 2019 yılında yapımı tamamlanan Eskişehir Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılış törenini gerçekleştirmek üzere siz değerli misafirlerimiz ile bir arada toplanmış bulunmaktayız.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yaklaşık 5.500.000 TL bütçeyle 9.000 m² arazi üzerinde yaklaşık 2.000 m² taban alana sahip olacak şekilde yaptırılıp Müdürlüğümüze bağışlamış olduğu Eskişehir Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Gıda Teknolojisi alanında eğitim alacak 201 öğrenci ile kendi binasında eğitim öğretime başlayacaktır.

        Okulumuz 16 derslik, resim atölyesi, biyoloji laboratuvarı, fizik laboratuvarı, süt teknoloji atölyesi, biyoloji ve kimya atölyesi, gıda teknoloji atölyesi, yiyecek içecek hizmetleri alanı atölyesi, beden eğitimi salonu ve çok amaçlı salondan oluşmaktadır.

            İlimizde eğitim-öğretim faaliyetleri 735 okul ve kurumda, 137.807 öğrenci ve 10.955 öğretmen ile sürdürülmektedir. İl genelinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı 40 eğitim kurumu bulunmaktadır. Meslek liselerimizde 34 bölümde, 98 dalda 14.367 öğrencimiz eğitim görmekte olup, Meslek Lisesi Memleket Meselesi düsturu doğrultusunda meslek liselerimizde eğitimin kaliteli ve son teknoloji ile yapılması hususunda çalışmalarımız devam etmektedir. Burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Eskişehir Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'de bu anlamda çalışmalarımıza önemli bir destek sağlayacaktır.

Sayın Valimizin himayelerinde İlimizin ekonomisine katkı sağlamak ve öğrencilerimize daha iyi bir hizmet sunmak için gerek kamu, gerek özel sektör, gerekse siz değerli hayırseverlerimizin destekleriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, eğitim öğretim alanında önemli hizmetler verecek ve güçlü bir Türkiye için gençlerimizi yarınlara hazırlayacak Eskişehir Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin İlimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı-uğurlu olmasını diliyor, okulumuzun yapımına katkı sağlayan değerli hayırseverlerimiz Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkanı Sayın Selçuk YAŞAR'a, İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Sayın Feyhan Yaşar'a, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Selim Yaşar'a, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın İdil Yiğitbaşı'na ve okulun yapımı süresince bizlerle sürekli irtibat halinde bulunarak yardımcı olan Vakıf Müdürü Sayın Sema Kemahlı'ya çok teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi,

Törende konuşan Vali Çakacak, kaliteli insan gücünün karşılanabilmesinin doğrudan mesleki ve teknik eğitimin niteliğiyle ilgili olduğunu ifade etti.

5 Aralık 2017 günü temeli atılan Eskişehir Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Vali Çakacak, "Bu güzel okul ilimiz eğitim öğretimi için hayırlı uğurlu olsun. 16 derslikli bu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin yapımında emeği ve alın teri olan başta Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

Eskişehir'in birçok alanda olduğu gibi eğitimde de örnek illerden biri olduğunu belirten Vali Çakacak şunları söyledi:

"Okullarımızın fiziki mekanlarının yenilenmesinin yanında, Şehrimizin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS)'ndaki başarıları hepimizi gururlandırmaktadır.

2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nda Türkiye 3.'sü olan ilimiz, 2019 yılı Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS)'nda ise Türkiye 7.'liğine yükselmiştir. İlimizden 9 öğrencimiz tüm soruları doğru yaparak 500 tam puan almıştır. Bu vesileyle bu başarının gerçekleştirilmesinde payı olan öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi tebrik ediyorum.

Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmenin ve kalkınmanın temeli eğitime dayanmaktadır.

Gelişmiş ülkelere baktığımızda eğitime önem verdiklerini ve devlet bütçelerinin önemli bir kısmını da eğitime ayırdıklarını görürüz.

Bizde de son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan pay devamlı artırılmış, fizikî mekânların yenilenmesi ve yeni derslikler ? okullar yapılmasıyla derslik başına düşen öğrenci sayısında büyük iyileştirmeler yaşanmıştır. Eskişehir tüm kademelerde derslik başına düşen öğrenci sayılarında Türkiye ortalamalarından daha iyi bir konumdadır.

Ekonomimizin büyümesinin, kalkınmamızın ve refah seviyemizin yükselmesinin temel şartlarından birisi hiç şüphesiz ki nitelikli insan gücü ihtiyacının rahatça karşılanmasıdır. Nitelikli insan gücünün karşılanabilmesi ise doğrudan Meslekî ve Teknik Eğitimin niteliği ile âlâkalıdır.

Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi, küresel rekabette yerini alabilmesi, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği 'muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma' hedeflerine ulaşabilmesi için meslekî ve teknik eğitime önem verilmesi ve daha verimli hâle getirilmesi gerekmektedir.

Hele bir de ülkemizin nitelikli insan gücüne ve özel sektörümüzün 'ara kalifiye eleman'a ihtiyacı düşünüldüğünde, kaliteli bir meslekî ve teknik eğitime yönelik stratejiler ve politikalar büyük önem arz etmektedir. Bu itibarla meslekî eğitimi özendirici ve geliştirici çalışmalar önemli olmaktadır.

İşte bu sebepten açılışını yapmakta olduğumuz bu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok kıymetlidir. İnşallah bu ve diğer okullarımızda ülkesine ve milletine hizmet edecek şekilde nice nesiller yetişecektir. Onların sayısının artması ile sanayicimiz rahatlayacak, nitelikli elamanlar ile daha kaliteli üretim yapılarak ilimiz ve ülkemiz için daha büyük bir katma değer üretilecektir." 

Bu vesile ile böyle güzel bir okulu ilimize kazandırdıkları için Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'na teşekkür eden Vali Çakacak, sözlerini şu şekilde bitirdi:

"5 Aralık 2017 günü okulumuzun temelini atarken proje tamamlanma süresinin 24 ay olduğunu fark etmiş ve bu süreyi 3 - 4 ay öne çekmek suretiyle okulumuzun 2019 - 2020 eğitim - öğretim yılında öğrenci alımına başlamasının bizleri çok daha mutlu edeceğini belirtmiştim. Sağ olsunlar bizi kırmadılar ve okulumuz yeni eğitim ? öğretim yılına yetişiyor.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, okulumuzun ilimiz ve ülkemiz eğitimine nice katkılar sunmasını diliyor, tüm katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar da, 74 yıl önce kurulan vakfın, aralıksız olarak eğitimin yanı sıra kültür ve sanata da destek vermek amacında olduğunu aktardı.

Bugün açılışını yaptıkları lisenin 16 dersliğe ve çeşitli laboratuvarlara sahip olduğunu anlatan Yaşar, "Gençlerin yeni teknolojilerle buluşacağı bir okul olacak. Okullar yapmaya vakıf olarak kaynaklarımız el verdiğince devam edeceğiz. Bu okul Eskişehir'e hayırlı olsun." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar'a ve yöneticilerine eğitime verdiği katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi.

Daha sonra açılış kurdelesini keserek, okulu gezen heyet ve diğer protokol üyeleri okul bahçesine günün anısına ağaç dikti.

 27-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-201927-08-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.