ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Tuna Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı

Vali Güngör Azim Tuna, düzenlediği basın toplantısı ile 2015 yılını değerlendirdi.
Vali Tuna Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden sorulara içtenlikle cevap veren Vali Tuna, terör örgütünü destekleyici nitelikte bildiri yayınlayan akademisyenleri kınayarak "Böyle kişilerin üniversitelerde yeri olmamalı" diye konuştu.

"İşin fikir vicdan özgürlüğü gibi bir boyutu olabilir. Bir yere kadar saygı da duyulabilir. O metne imza atan akademisyenleri biz de eleştirmeden duramıyoruz” diyen Vali Tuna,  metnin tamamen terör örgütü tarafından diyazn edildiğini bildirerek, “O metne imza atanlar zannediyorum metni tam okumadılar. Zaten bir kısmı da imzalarını geri çekti. Burada vahim bir durum ortaya çıkıyor. Bir öğretim görevlisi, bir kamu görevlisi, üzerinde sorumluluk olan kişiler, siz sıradan bir vatandaş değilsiniz, sorumluluğunuz var, üniversitelerimizde bu ülkeye insan yetiştiren kişilerin biraz daha dikkatli olması lazım. Ondan sonra bazı üniversiteler eğitim bilim yuvası olmaktan çok militan yetiştiren pozisyona düşüyor. Adli bir işlem olarak savcılar gereğini yapar. Bu konuda yürütülen çalışmalar var. Çok zor bir dönemden geçiyoruz, terörü söküp atmaya çalışıyoruz. Burada devleti suçlu göstermeye çalışan, devleti zor durumda bırakmayı hedefleyen ve alet olan bir anlayış kesinlikle kınanmalı. Ben de kınıyorum. Üniversiteler böyle kişilerin yeri olmamalı. Çocuklarımızın yetiştiği bir ortamda olmamalı. Bu yaptıkları terör örgütüne yardım sonucunu doğurduğu için bundan sorumludurlar. Eskişehir´de de bazı öğretim görevlileri var. Şu an gerekenler yapılıyor. Bu adli bir süreç ama benim şahsi fikrim bu. Şu an 18 gibi bir rakam var. Birkaçı Osmangazi Üniversitesi, büyük bir bölümü Anadolu Üniversitesi´nde görevli" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini kötü göstermeye çalışan her türlü faaliyeti kınadığını ısrarla dile getiren Vali Tuna, “Biz, çocuklarımızı okusun diye gönderdiğimiz üniversitelerimizde, terör örgütüne yardım doğuracak faaliyetler istemiyoruz. Terörün amacı halka yılgınlık verip devletin yatırımlarını engellemektir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarla yürütülen bir devlettir. Gençlerimizi teröre yönlendiren güçler var. Birçok gencimizin ailesi çocuklarını okuyor zannediyor. Gençlerimizi çeşitli vaatlerle kandıran terör örgütü onların beyinlerini yıkayarak dağa çıkartıyor. Gençlerimiz bunlara kanmasın” şeklinde konuştu.

Eskişehir’in trafik sorunu ve şehir plancılığı hakkında da açıklama yapan Vali Tuna, önümüzdeki günlerde yapılacak olan İl Koordinasyon Toplantısı’nda bunun kapsamlı bir şekilde ele alınacağını ifade etti.

Türk Dünyası Vakfı tarafından Sazova Mahallesi’ndeki 100 dönümlük arazi üzerine yaptırılan ve farklı ülkelerden 30 minyatürün yer aldığı alanın, öğrenciler arasında gerçekleştirilen isim yarışması sonucu belirlendiğini söyleyen Vali Tuna, değerlendirme neticesin alana “Esminyatürk” adının uygun görüldüğünü söyledi. Vali Tuna, “En fazla istenilen 10 isim komisyonda değerlendirilerek bunlar arasında “Esminyatürk” ismi beğenildi. En fazla isimleri beğenilen 10 çocuğumuza katkılarından dolayı ödül verilecektir” ifadesinde kullandı.

Eskişehir Valiliği tarafından düzenlenen Hava Yolu Anket çalışması ile ilgili bir soruya Vali Tuna, Hava Yolu anket çalışmasının da sonuçlandığını ve ilgili hava yolu şirketleriyle görüştüklerini belirtti.   

Eskişehir’de ikamet eden yabancı uyruklu misafirler hakkında sorulan soruya ise Vali Tuna, “Bu insanlar yerlerinden ve yurtlarından olmuşlar. Biz ülke olarak bu insanlarımıza yardım elimize uzatmalıyız. Eskişehir Valiliği olarak yardım için bize müracaat eden misafirlerimize gerekli birimlerimiz hemen yardım ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Bakanımızın Eskişehir’e özel bir önem verdiğini bildiren Vali Tuna, Eskişehirspor’un bulunduğu zor durumdan kurtulacağını üstüne basa basa söyledi.

Kulübe gerekli desteğin sağlanması için iş adamlarını bir araya getirmeyi düşündüklerini kaydeden Vali Tuna, "Bizler kişilerin değil takımın destekçisiyiz. Bu konuda el birliği ile çalışmalıyız. Eskişehirspor, bu ilin bir marka değeridir. Eskişehirspor’a net bir desteği hepimiz vermeliyiz. Dışarıdan bile insanlar üzülüyor. Seçimi takip ettik, zor bir kongre oldu. Bu takımın düşmemesi lazım, bunu bir şekilde el birliği ile engellememiz lazım. Başarısız olunduğu taktirde herkes sorumludur. Yerel yönetimimizin de bu konuda doğrudan veya dolaylı desteği şart" diye konuştu.

Toplantıda; Vali Yardımcısı Günhan Yazar, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen ve İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Demirel´de hazır bulundu.

 15-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.