ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin En Güvenli Şehri Eskişehir Oldu

Türkiye’nin En Güvenli Şehri Eskişehir Oldu

Eskişehir, Türkiye’nin en güvenli şehri çıktı.

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Numbeo verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre yapılan ve dünyada 338 şehrin değerlendirildiği sıralamada, Eskişehir dünya sıralamasında en güvenli 12’inci, Türkiye’deki şehirlerarasında da birinci çıktı.

VALİLİK, EMNİYET, JANDARMA VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ÇABALARIYLA

Medyadaki haberlerin de değerlendirildiği araştırma, bilimsel bir ölçüm değil, ama Eskişehir’in dünyanın birçok şehri yanında bu kadar önde yer alması dikkat çekti. Başarıda Valilik, Emniyet, Jandarma ve Milli Eğitim´in büyük katkısı bulunuyor.

ESKİŞEHİR EN GÜVENLİSİ

Birçok ajansın yayınladığı haberde, Türkiye’den Eskişehir’in en güvenli il olduğu görüldüğü belirtildi. Böylelikle suç oranı sadece yüzde 18,36 olan Eskişehir’in dünya sıralamasında da 12’nci sıraya yerleştiği görüldü. Listede birden fazla Türk şehri olduğu görülürken, Bursa’nın yüzde 22,96 suç oranıyla 27’nci sırada olduğu kaydedildi. İzmir’de suç oranı yüzde 27,16 oranında seyrederken bu oran İzmir’i 48’inci sıraya yerleştirdi. Listede Ankara ve İstanbul’da yer alırken bu şehirlerdeki güvenlilik oranının daha düşük olması dikkat çekti. Böylelikle, Ankara’daki suç oranı yüzde 42,76 olurken, İstanbul’da bu oran yüzde 49,83 şeklinde görüldü. Ankara ve İstanbul bu istatistiklerle beraber yarı güvenli statüsünde yer aldı.

“GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ EĞİTİM” PROJESİYLE

Eskişehir’de son yıllarda eğitim konusunda ve okullar çevresinde alınan güvenlik önlemleri ve Valilik, Emniyet ve Milli Eğitim’in işbirliği ile uygulanan “Güvenli Okul Güvenli Eğitim” projesi de Eskişehir’in güvenli şehirler listesinde üst sıralarda olmasında önemli rol oynuyor. Vali Özdemir Çakacak, eylül ayı başında yapılan güvenlik toplantısında bu yıl okullarda 768 güvenlik görevlisinin görevlendirildiğini, Emniyet’in özel okul timlerinin okul çevrelerinde sıkı güvenlik önlemleri aldığını duyurmuştu.

UYUŞTURUCUYLA SIKI MÜCADELE

Son yıllarda Emniyet ve Jandarma güçlerinin zehir tacirlerine karşı ardı ardına düzenlediği operasyonlar da dikkat çekiyor. Üniversite öğrenci sayısının da hayli yüksek olduğu bir eğitim kenti olan Eskişehir’in zehir tacirlerinin hedef kentlerinden olduğu, böyle bir durumda uyuşturucu ile mücadelenin gerçekten zor olduğunu belirten uzmanlar, yetkililerin bu konudaki başarılarının takdire şayan olduğunu ifade ediyor.

OKUL SERVİSLERİ DE İZLENİYOR

Vali Özdemir Çakacak, son yapılan toplantıda sadece okul çevrelerinin değil, okul servislerinin de özel ekipler tarafından sıkı şekilde takip edildiğini belirtmişti.

ÖZEL EKİPLER HER OLAYI ÇÖZÜYOR

İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel ekipler de asayiş olaylarının kısa süre sonuçlanmasını sağlarken, uzun süredir çözülemeyen bazı olay ve cinayetler de yine son yıllarda özel ekiplerin çalışmasıyla aydınlığa kavuşturulmuştu.

15-10-201815-10-2018 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.