ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye'nin En Büyük Asansör Akademisi Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bünyesinde Açıldı

Türkiye'nin En Büyük Asansör Akademisi Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bünyesinde Açıldı

Türkiye'de asansör eğitiminde farkındalık oluşturan ikinci ve en büyük Asansör Akademisi Eskişehir'de Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açıldı.

Düzenlenen törene, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Asansör Sanayiciler Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, Eskişehir Asansörcüler Derneği Başkanı İbrahim Özçakır, okul müdürleri, ASFED ve ESASDER üyeleri katıldı.

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) ve Eskişehir Asansör Sanayicileri Federasyonu (ESASDER) tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğinde Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "ASFED Akademi" okulu açıldı. Akademide öğrencilere verilecek "Asansör Sistemleri" eğitimi sayesinde sektörün geleceği ve eğitimine yatırım yapmak amaçlanıyor. Ayrıca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden ayrı bir binada atölye ve sınıflardan oluşan ASFED Akademi Asansör Sistemleri sektörün yetişmiş ara eleman ihtiyacını karşılayacak.

Bakanlığımız Okulları Sanayicilere Açtı

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, "Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan akademinin kendine ait müstakil bir binası bulunuyor. Okul bahçesinde yer alan iki katlı beş yüz metrekarelik binada, iki adet iki duraklı eğitim asansörleri kurularak, tüm tasarımı da öğrencilerin eğitimlerine göre belirlendi. Eskişehir'de ESASDER çatısı altında toplanan Eskişehirli üretici ve monte eden firmaların önemli katkılarıyla akademi bir yıldan kısa bir sürede tamamlandı. Bu akademiden eğitim alarak Mesleki ve Yeterlilik belgesine sahip olmak isteyenlerde bu atölyeyi kullanabileceklerdir." dedi.

Sanayicilerle el ele çalışmak durumunda olduğumuzu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Cırıt, "Milli Eğitim Bakanlığımız okulları sanayicilere açtı. Bakanlığımız dedi ki, sizin ne eksiğiniz varsa biz okullarda yetiştirelim. Tüm atölyeyi siz yapın, nasıl bir öğrenci istiyorsanız biz öğrencilerimizi o doğrultuda yetiştirelim, alttan ana eleman yetiştirelim, bu elemanlar yarın sizin fabrikalarınızda çalışsın. Bu konuda Eskişehir önde giden illerimizden bir tanesidir." diyerek, sanayi ve ticaret sektörlerinin desteğinin devamını istedi.

"Asansörde yerli ve milli olunacak"

Açılışta, asansör üretiminde yerli olunması gerektiği ve birliğin sağlanması ile sektörün uluslararası alanda adından söz ettirebileceğini söyleyen Asansör Sanayiciler Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, "Eskişehir eğitime önem veren bir il. Biliyorum ki buradan mezun olan öğrencilerimiz mesleklerini ellerine alacak ve sektörün aranan isimleri olacaklar. Zamanında asansör üretiminde, geliştirilmesinde yabancı üreticilerden eğitim almaya, öğrenmeye çalışıyorduk. Artık kendi personelimizi kendimizi yetiştireceğiz, milli ve yerli olacağız" ifadelerini kullandı.

"Sektörün aranan isimleri olacaklar"

Meslek eğitimin önemini belirten ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, "Gerçekten mesleğinin erbabı o işi en iyi bilen insanlar yetiştirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. ASFED Akademi, asansör ürün grubunda derinlemesine her şeyi öğretebilecekleri bir sistem geliştirmiş. Bu anlamda yolları açık olsun. Serdar Tepe bizim en genç ESO Meclis Üyelerimizden birisi, bu projeye çok katkı verdi kendisine çalışmaları için teşekkür ediyorum. ESO olarak da bu tür eğitim projelerini her zaman destekliyoruz. Yakın zamanda bizim de bir Meslek Eğitim Merkezimiz açılacak" diye konuştu.

"Türkiye'nin en büyük Asansör Akademisi"

Ardından konuşan Eskişehir Devlet Malzeme Ofisi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kadir Yalçın, eğitimde ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin tedariki hakkında bilgilendirmede bulundu. Yalçın, "Ülkemizin en büyük ve en son teknolojisi ile hazırlanan ASFED Akademisinin malzeme tedarikinde yardım ve emeklerini esirgemeyen ASFED ve ESASDER üyelerine teşekkür ederim. 29 firmadan malzeme ve ürün desteği aldık. Burada önümüzdeki yıl diploma ve sertifikalı mezun edeceğimiz öğrenciler ile sektördeki yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacağız" dedi.

 19-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-201919-12-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.