ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Projesi” Tanışma Toplantısı Düzenlendi

“Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Projesi” Tanışma Toplantısı Düzenlendi

Türkiye Yeşilay Cemiyetinin Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Projesi (TBM Tip-2) kapsamında Yeşilay Eskişehir Şubesi tarafından Okul Aile Birliği Başkanları ve lise öğrenci temsilcilerine yönelik tanışma kahvaltısı düzenlendi.

Yeşilay Eskişehir Şube Başkanı Dr. Sıtkı Karaca’nın proje hakkında bilgi vermesi ile program başladı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ise yaptığı konuşmada, günümüzdeki üç tehlikeden söz etti. Yaptığı konuşmada; “Bağımlılık içeren maddelerin kullanılması yâda kullanıldığının fark edilmesi aileler tarafından çok daha kolaydır. Biz bunu okullarda fark edene kadar iş işten geçmiş olabilir. Aile birliklerimiz veli bilgilendirme toplantılarının desteğiyle, Yeşilay’ın desteğiyle ya da farklı STK’ların desteğiyle çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyecek bağımlılık yaratan maddelerin çocukların hayatlarına girip girmediğinin nasıl anlayacakları konusunda veliler mutlaka bilgilendirilmeli. Biz zaman zaman bu konuda aile eğitimleri gibi programlar ile çocukları anlamaya, onları izlemeye ve gözlemeye yönelik eğitimler veriyoruz. Bunun aile birliklerinin desteğiyle çoğaltılması, yaygınlaştırılması çok önemlidir.

Diğer alanda ise öğrencilerimizin bilinçli internet kullanımı konusunda bilgilendirilmesi Yeşilay gibi diğer STK’lar gibi bizimde görevimizdir. Elbette ki bizde bu konuda üzerimize düşen görevleri titizlikle yerine getiriyoruz.

Ahlaki erozyon konusunda ise toplumsal seferberliğe ihtiyacımız var. Anne, babaların, öğretmenlerin, hayatın içindeki herkesin bu gençlerde saygısızlık var diye şikâyet etmesinin hiçbir anlamı yok. Çocuklar bizim aynamız. Biz çocuklara baktığımızda kendimizi göreceğiz. Onlarda yanlış davranış varsa sebebi biziz. Anne-babalar, öğretmenler, hayatın içindeki herkes…

Öyle ise bu alanların hepsinde işbirliğine ihtiyacımız var. Ben Yeşilay’ın bu konuda Ülkemizin gençlerinin geleceğe sağlıklı bir nesil olarak yetişmesi konusunda ortaya koyduğu çabaları takdir ediyorum. Bizde Milli Eğitim olarak bu tür çaba gösteren tüm kurumlar ile işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.” diye sözlerini sürdürdü.

 

 05-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.