ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Dünyasının “Miniatürk”ü Öğrenciler Tarafından Adlandırılacak

Bakan Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Türk Dünyası Bilim, Sanat ve Kültür Merkezi inşaatını gezen Bakan Nabi Avcı, yapımı tamamlanan ve devam eden işler hakkında yetkililerden bilgi aldı. 
Türk Dünyasının “Miniatürk”ü Öğrenciler Tarafından Adlandırılacak

Eskişehir’de çeşitli temaslar ve ziyaretlerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Sazova´daki Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ni ve dünyadaki tarihi ve kültürel yerlerin minyatürlerinin bulunduğu parkı gezdi.

Beraberinde Vali Güngör Azim Tuna, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Türk Dünyası Bilim, Sanat ve Kültür Merkezi inşaatını gezen Bakan Nabi Avcı, yapımı tamamlanan ve devam eden işler hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Kültür ve Sanat Merkezi’ni içinde bulunan 70 kişilik sinema salonu, 12 derslik ve 2 laboratuvarın yer aldığı inşaatta incemeler yapan Bakan Avcı, daha sonra dünyadaki çeşitli ülkelerle simgeleşmiş eserlerin minyatürlerinin yer aldığı parkı gezdi. Parkta basın mensuplarını bilgilendiren Bakan Avcı, parkın adının ise, çocuklar tarafından belirleneceğini, bunu da bir yarışma niteliğinde değil, verilen öneriler doğrultusunda yapılacağını söyledi.

“Buranın adı ne olacak diye sormuşlardı. ‘Buraya çocuklar isim versinler’ demiştik” diyen Bakan Avcı, “Burası gerçekten Türk ve İslam dünyasının medeniyete yaptığı katkıları çocukların elle tutulurcasına görebilecekleri bir alan. Burası büyük bir eğitim alanı. Dolayısıyla buraya çocuklarımız isim versin demiştik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir program yapıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren belli bir program dâhilinde öğrencilerimiz buraya gelecekler, gezecekler, çocuklarımıza burayla ilgili bilgiler verilecek ve sonra çocuklardan buraya isim önermelerini isteyeceğiz. Her birine oy pusulası vereceğiz. Böylece bu önerileri toplayacağız. Sonra öğretmenlerimizden büyük bir jüri oluşturarak, öğretmenlerimiz öğrencilerin yaptıkları öneriler içerisinden uygun gördüklerini 10’a indirecekler. O 10 içerisinden de vakıf olarak bir tanesini belirlemiş olacağız. Bir aylık bir süreyi kapsayacağız. Adlandırmayı 10 Kasım’a yetiştireceğiz inşallah. Anneler ve babalar da çocuklarının adına katılabilirler. Böylece Eskişehir’de öğrencilerin isim verdiği büyük bir eğitim alanı oluşmuş olacak. Ekim ayı içinde oylamayı tamamlayıp, 7-8 Kasım gibi bitirmiş olarak ismini ilan ederiz” şeklinde konuştu.
Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.