ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´na, Eskişehir’in Başarısı Damga Vurdu

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´na, Eskişehir’in Başarısı Damga Vurdu

Bu yıl 47.’si gerçekleştirilen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finalinde, İlimiz okullarının gerçekleştirdiği 25 proje, ilk 100’e girerek bölge sergisine katılmaya hak kazanmıştır. Bölge sergisine katılmak için 8 ilden 1769 proje başvurusu gerçekleştirilmişken, bu başvuruların 231’i Eskişehir’den yapılmıştır.

Eskişehir, Bursa, Afyonkarahisar, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Yalova, Bilecik İlleri ve Işıklar Askeri Hava Lisesi olarak 9 grubun katıldığı yarışmalarda Eskişehir 25 proje ile ilk 100’e girerek, bölge sergisinde projesi en çok sergilenen il olmuştur.

Eskişehir’i, 18 proje ile Bursa, 14 proje ile Işıklar Askeri Hava Lisesi, 13’er proje ile Afyonkarahisar ve Balıkesir takip etti.

Eskişehir, TÜBİTAK Ortaöğretim Projeleri Yarışması başvuru sayısında da büyük bir atak yaptı. Yarışmalara 2014 yılında 141, 2015 yılında 194 başvuru yapılırken, 2016 yılında İlimizden 231 proje başvuru gerçekleştirildi.

Eskişehir Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazanan 25 projeden, 23’ü devlet okulundan gelirken, 2’si özel okuldan geldi. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi sergilenmeyi kazandığı 16 proje ile büyük bir başarı elde etti. Kazandığı proje sayısı ile birçok İli geride bırakmayı başaran Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi’nin finallerde sergilenmeyi kazanan 16 projesinden 5’inde birinci, 1’inde ikinci, 3’ünde ise üçüncü olarak Türkiye sıralamasında önemli bir derece elde etti.

Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mat-Fkb Özel Gelişim Fen Lisesi’nin 2’şer projesi finallerde sergilenmeyi hak kazanırken, Eskişehir Anadolu Lisesi, Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi, Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi, TOKİ Savaş Kubaş Anadolu Lisesi ve Eskişehir Eğitimciler Spor Lisesi 1’er proje ile finallerde sergilenmeyi hak kazandı.

Bundan sonraki süreçte; Eskişehir Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazanan 25 projeden birinci olan 7 projemiz, Mayıs ayında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Finallerinde sergilenecektir.

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.