ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tübitak Bursa Bölge Sergisi’ne Katılan Liseli Genç Mucitler, Eskişehir’e 16 Ödül Getirdiler

Tübitak Bursa Bölge Sergisi’ne Katılan Liseli Genç Mucitler,  Eskişehir’e 16 Ödül Getirdiler

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, Bursa bölge sergisi açıldı.

EN İYİ 100 PROJE KATILIMCILARIN İLGİSİNE VE BEĞENİSİNE SUNULDU

27-30 Mart 2017 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde açılan sergide Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Balıkesir ve Kütahya illerinde ortaöğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin hazırladığı en iyi 100 proje kurulan stantlarda bilimsel kurul ile katılımcıların ilgisine ve beğenisine sunuldu.

EN İYİ 100 PROJEDEN 31’İ ESKİŞEHİR’E AİT

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, ortaöğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında düzenlenmekte olan,  Bölge Finali ve Türkiye Finali olarak iki aşamalı bir değerlendirme sistemine sahip.  Yarışmanın Bursa Bölge Finalinde sergilenecek olan ve 7 ilin  başvuruları arasından seçilen en iyi 100 projeden 31’i İlimize aittir.

ESKİŞEHİR ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ’NİN BAŞARISI DAMGA VURDU

48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasına 17 projeyle katılan Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi; 4 birincilik, 4 ikincilik, 3 üçüncülük olmak üzere 11 projede ödül almıştır.

Ayrıca, Atayurt Anadolu Lisesi 1 projesi birincilik, Şehit Murat Tuzsuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Emine-Emir Şahbaz Bilim Sanat Merkezi 1’er projesi ikincilik, Sivrihisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ise 1 projesi üçüncülük ödülü almıştır.

LİSELİ GENÇ MUCİTLER,  PROJELERİ HAKKINDA ZİYARETÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Sergi açılışının gerçekleştirilmesinin ardından sergiye katılan davetliler, Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Balıkesir ve Kütahya illerinden gelen ve bir birinden ilginç projelere imza atan öğrencilerin stantlarını gezdi. Liseli genç mucitler,  projeleri hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi ve davetlilere projelerinin detaylarını içeren broşürler dağıttı.

ESKİŞEHİR’E BÜYÜK GURUR YAŞATTILAR

İlimize ait 31 standı gezen İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı. Necmi Özen, yarışmaya katılan bütün öğrencileri tebrik etti.  Projede finale kalan öğrencilerin Mayıs ayında düzenlenecek olan Türkiye finalinde bölgeyi temsil edeceklerini hatırlatarak, burada dereceye giren projelerin uluslararası alanda Türkiye’yi temsil edeceğini söyledi. 

“TÜRKİYE FİNALİNE” KALAN PROJELER ÖDÜLLENDİRİLECEK

12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Final Yarışması için Mayıs ayında Final Yarışmasına davet edilecektir. Ankara’da düzenlenecek yarışma sergisinde projeler jürilerce tekrar değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda her dalda derece alan öğrenciye, danışman öğretmenine ve okullarına başarı belgeleri ile öğrenci ve danışmanına para ödülleri verilecektir. Sergilenen projelerin değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunursa bir proje sahibine/sahiplerine Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verilecektir.

28-03-201728-03-201728-03-201728-03-201728-03-201728-03-201728-03-201728-03-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.