ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Final Sergisi’nin Açılışı Yapıldı

Necmi Özen, “Öğrencilerin projelerini anlatırken bir şey üretmiş ve sonuçlandırmış olmanın mutluluğunu yüzlerinde görmek ve hedefe ulaşmanın verdiği gururu hissetmektir.” 
TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Final Sergisi’nin Açılışı Yapıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Final Sergisi’nin açılışı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yapıldı.

ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılış törenine; Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Bahattin Acat, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli, kamu kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK’ın ulusal öncelikler doğrultusunda araştırmalarına devam ettiğini belirten Vali Tuna, programın açılışında yaptığı konuşmada şu sözleri dile getirdi:

“Bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olma vizyonunu benimseyen TÜBİTAK, ulusal öncelikler doğrultusunda akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemeyi hedefleyen bir misyonu üstlenmiştir.  

Ülkemizin Bilim ve Teknoloji politikalarını belirlemek gibi stratejik bir öneme sahip TÜBİTAK, gençlerimizi bilimsel araştırmaya teşvik ettiği yarışmalarla geleceğe de bir yatırım yapmaktadır. 

Biz TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması’nı önemsiyoruz. Daha doğrusu “araştırma” ve proje” kısmını önemsiyoruz. Nitekim “yarışma”, formatı gereği seçilenler ve elenenler, başarılı yahut değil gibi nitelendirmeleri de ister istemez beraberinde getirmektedir. Oysa bizim öyle bir medeniyetimiz var ki asıl başarı güzel ahlâktır, der. İnsanı ebedî mutluluğa ileten değerler dünyamızda aslolan, insanlıkta ve iyilikte yarışmaktır. Ve bu yarışta güzellikler üretmektir. Değerlerimiz noktasından baktığımızda Araştırma Projeleri Yarışmaları güzellik arayışımızda ancak bir araç olabilir.

Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi şunu bir kez daha söylemek istiyorum: “Biz, geleceğin Ali Kuşçularını, Farabilerini, İbn-i Sinalarını yetiştirmek istiyoruz. Çünkü ilimleri, bilgileri engin bir deniz olsa da kalbinde sevgi ve iyilik ateşi yakmayanların bütün uğraşları, çabaları, emekleri boşunadır. Bu yönüyle TÜBİTAK projeleri, gençlerin çalışmalarına akademik bir disiplin ve bilimsel boyut kazandırdığı gibi -bundan daha önemli olmak üzere- bir değerler eğitimi fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Öğretmenlerimiz sadece bilgi ve uzmanlık alanlarıyla ilgili değil; aynı zamanda hoşgörüyü, doğruluğu, sabrı, vicdanı yaşayarak öğretme hususunda yüksek hassasiyet göstermelidir. Yine bu noktada değerli jüriye de büyük sorumluluklar düşmektedir.”

ESOGÜ Rektör Vekili Prof. Dr. M. Bahaddin Acat ise, ESOGÜ’nün bu tür etkinliğe 4 yıldır ev sahipliği yaptığını duyurdu. Üniversiteleri için bir gurur kaynağı olan bu tür çalışmalara destek vermekten son derece memnun olduklarını bildiren Acat, bilimsel projelerin boy gösterdiği programa katkı sunan herkese teşekkür etti. 

4 yıldır Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yürütülen yarışmaya son yıllarda büyük bir ivme kazandırıldığını aktaran TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü ve ESOGÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Artvinli de, “Bu ivme 2016 yılında da korunarak 1769 toplam proje başvurusuyla Eskişehir Bölgesi Türkiye ikinciliğin korumuştur” dedi. Bu yarışmanın 47 yıldır TÜBİTAK tarafından düzenlendiğini söyleyen Artvinli, eğitim sistemi içinde öğrencinin aktif olduğu yaklaşımlarda sonucun değil, sürecin öne çıktığını kaydetti.

Geleceğe umutla bakılması açısından bu tür yarışmaların önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen de, “Buluşlarıyla, düşünceleriyle ileriyi gören çalışmalarıyla bizleri mutlu eden öğrencilerimiz, Eskişehir’e hepiniz hoş geldiniz” dedi.  

Bu yarışmalarda kendini en çok mutlu eden hadiseyi aktaran Müdür Özen, “Öğrencilerin projelerini anlatırken bir şey üretmiş ve sonuçlandırmış olmanın mutluluğunu yüzlerinde görmek ve hedefe ulaşmanın verdiği gururu hissetmektir” ifadesini kullandı.

TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi Cuma gününe kadar ESOGÜ spor Salonu’nda açık olacak, aynı gün dereceye girenler öğrencilere ödül töreni düzenlenecektir.

22-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-201622-03-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.