ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Aşaması Proje Değerlendirme Sonuçları ile Eskişehir Yine Farkını Ortaya Koydu

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Aşaması Proje Değerlendirme Sonuçları ile Eskişehir Yine Farkını Ortaya Koydu

Eskişehir, TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Aşaması Proje Değerlendirmeleri sonucunda büyük bir başarıya imza attı. Eskişehir'deki okullar 38 proje ile 3-4 Nisan arasında gerçekleşen Bölge Finallerinde çevrim içi sunumlara katılarak projelerini jüri üyelerine anlattı. Yapılan değerlendirme sonucunda Eskişehir'deki eğitim kurumlarımız katıldıkları Bursa Bölge Finali'nde 12 ana alanda 8 birincilik, 2 ikincilik ve 2 üçüncülük derecelerini elde etti.

Türkiye'de 432 akademisyen tarafından yapılan Bölge Aşaması Proje Değerlendirmeleri sonucunda Eskişehir'den 8 proje "Bölge Birinciliği" aldı. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi "Bir Şehrin Güncesi Duvar Yazıları" isimli "Dil ve Edebiyat" ile "Metaverse Seyahatnameleri" isimli "Metaverse" alanlarındaki projeleri, Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Görüntü İşleme Teknikleri İle Arı Ekmeği Transfer Cihazı" isimli "Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri" ile "Yüksek Prevelansa Sahip Deri Hastalıklarının Derin Öğrenme İle Sınıflandırılması Ve Teşhis Uygulaması" isimli "Yapay Zeka" alanlarındaki projeleri, Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi "19.Yüzyıla Kadar Osmanlı Şenliklerinde Tasarım:3 Boyutlu ve Mekanik Gösteriler" isimli "Kültürel Miras" alanındaki projesi, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Sivrihisar Tayyaresi" isimli "Kültürel Miras" alanındaki projesi, Özel Çağdaş Fen Lisesi ""Zamansız Değerlerin Varisiyiz, Mirasımız Kültürümüz Bizim" isimli "Kültürel Miras" alanındaki projesi ve MAT-FKB Özel Gelişim Fen Lisesi "Grafen Tabanlı Yüksek Performanslı Süperkapasitör" isimli "Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji" alanındaki projesi kazandıkları başarı ile Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı.

Bursa Bölge Finali'nde 2 proje "Bölge İkinciliği" almayı başardı. Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi "Mandalina Kabuklarından Elde Edilen Biyokömürün Süperkapasitörde Adsorbent Olarak Kullanılabilirliğinin İncelenmesi" isimli "Yenilenebilir Enerji" alanındaki projesi, Özel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Bana Canlı Söyle Sana Türküsünü Dinleteyim" isimli  "Biyoçeşitlilik" alanındaki projesi bölge ikinciliği elde etti.

Finallerde Eskişehir'den 2 proje ise "Bölge Üçüncülüğü" ödülünü aldı. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi "Çocuk Polikliniklerinin İç Dekorasyonlarının Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkisinin Araştırılması ve İdeal Model Önerisi" isimli "Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri" alanındaki projesi, Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi ise "Verbascum Lasianthum Bitkisinin In Vitro Ortamda Sitotoksik ve Pankreas Kanseri Üzerinde Antikanser Etkilerinin İncelenmesi" isimli "Genetik ve Biyoteknoloji" alanındaki projesi ile bölge üçüncülüğünü almaya hak kazandı.

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında yaptıkları başarılı proje sunumları ile bilime katkı sağlayan,  özgün ve  heyecan dolu etkinlikler hazırlayarak hem okullarına hem de ilimize gurur yaşatan öğrenci, öğretmen, yönetici ve emeği geçenleri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Türkiye Finali'ne katılacak okullara başarılar diledi.

 

Derece alan proje listesi için tıklayınız.

 

ÖNEMLİ NOT:
Bölge aşamasına katılım sağlayan proje sahibi tüm öğrencilere ve varsa danışmanlarına;

Bölge değerlendirme sonuçlarına ilişkin detaylı bilgilendirme (puan tabloları)Katılım/Teşekkür/Derece belgeleri ARBİS hesaplarına kaydettikleri e-posta adresleri üzerinden 14 Nisan 2023 günü saat 17:30 itibarıyla gönderilecektir.


Lütfen belirtilen tarih ve saatten sonra ilgili e-posta adresinizin gelen veya spam kutusunu kontrol ediniz.

 

Aşağıda derece alan okullarımızın yer aldığı tablo yer almaktadır.

ESKİŞEHİR ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ SOSYOLOJİ Dil ve Edebiyat BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
ŞEHİT MEHMET ŞENGÜL FEN LİSESİ TARİH Kültürel Miras BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
SABİHA GÖKÇEN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TARİH Kültürel Miras BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
TÜRK TELEKOM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TEKNOLOJİK TASARIM Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
ESKİŞEHİR ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI Metaverse BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
TÜRK TELEKOM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ YAZILIM Yapay Zekâ BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
ÖZEL ÇAĞDAŞ FEN LİSESİ DEĞERLER EĞİTİMİ Kültürel Miras BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
MAT-FKB ÖZEL GELİŞİM FEN LİSESİ FİZİK Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji BÖLGE BİRİNCİLİĞİ
EMİNE-EMİR ŞAHBAZ BİLİM VE SANAT MERKEZİ FİZİK Yenilenebilir Enerji BÖLGE İKİNCİLİĞİ
ÖZEL EOSB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI Biyoçeşitlilik BÖLGE İKİNCİLİĞİ
ESKİŞEHİR ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ PSİKOLOJİ Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri BÖLGE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ
ŞEHİT MEHMET ŞENGÜL FEN LİSESİ BİYOLOJİ Genetik ve Biyoteknoloji BÖLGE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.