ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih Öğretmenlerine 100. Yıl Armağanı

Tarih öğretmenlerine verilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan eserlerin tanıtımının yapıldığı "Tarih Öğretmenlerine 100. Yıl Armağanı" töreni, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla gerçekleştirildi.
Tarih Öğretmenlerine 100. Yıl Armağanı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumu arasında eğitimde iş birliği protokolü kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan tarih öğretmenlerine dağıtılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan eserlerin tanıtımı, Millî Kütüphanede düzenlenen törende yapıldı. 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarih Öğretmenlerine 100. Yıl Armağanı tanıtım töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'nin eğitimde evrenselleşme, kitleselleşme evresini son yirmi yılda tamamladığını belirterek, "Artık eğitimin tüm kademelerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, çocuklarımız okullarda kendilerine yer bulabiliyorlar. İlk kez okul öncesinden ortaöğretimine kadar, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 95'in üzerine çıktı. Gerçekten bu kolay olmadı, yetmiş yıllık bir gecikme telafi edilmiş oldu." dedi. 

Gelinen noktada bakanlık olarak iki şeye önem verdiklerini ifade eden Özer, şunları söyledi: Birincisi; okul temelli bir şekilde eğitimde kaliteyi sürekli arttırmak. Okullar arası başarı farkını azaltarak eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek. Çünkü şu anda bizim eğitim sistemimizdeki öğrenci, öğretmen sayısı toplamı çoğu ülkenin nüfustan çok fazla. 19 milyon 150 bin öğrenci, 1 milyon 200 bin öğretmenin olduğu devasa bir eğitim işlerine sahibiz. İşte bu okullaşma oranları yüzde 95'in üzerine çıktıktan sonra birinci vazife kaliteyi sürekli iyileştirmek. Okullarımızda kaliteyi, güvence sistemini tesis ederek her geçen gün dünden daha iyi bir noktaya taşıyabilmek. İkincisi ise sadece akademik olarak becerikli nesiller değil; kültürünü, tarihini özümsemiş,  tarihsel sorumluluğunu bilen ve bu sorumluluğu üstlenmeye hazır nesiller yetiştirmek. İşte bunun için Bakanlık olarak gerçekten tüm birimlerimizle birlikte çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz."

Bakan Özer, bu bağlamda geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yine Kültür ve Turizm Bakanlığıyla birlikte "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesini başlattıklarını hatırlatarak yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri aktardı:  "İki ay gibi kısa sürede 16 bin 361 kütüphane yaptık. Yani 2021 yılı itibarıyla eğitim sistemimizde kütüphanesi olmayan tek bir okulumuz yok. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte kütüphanedeki kitap sayısını artırmak için seferberlik başlattık. Bu proje başladığı zaman kütüphanelerdeki kitap sayımız 28 milyondu, hedefimiz 2022 yılının sonuna kadar 100 milyon kitaba sahip olan bir eğitim sistemine sahip olmaktı. Gelinen noktada 110 milyon kitap olan kütüphanelere sahip olduk. Yani öğretmen-öğrenci başına 1.6 kitap düşerken yıl sonu itibarıyla öğrenci başına 6.3 kitap düşmeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanımıza çok teşekkür ediyorum."

20 bin tarih öğretmenine 100. yıl armağanı

Okul yöneticilerine yönelik kültür, tarih ve medeniyet bilinci seminerler serisini başlattıklarını kaydeden Bakan Özer, "Çünkü her şey okulda olup bitiyor. Mayıs ayında başlattığımız üç günlük bu seminerlere 4 bine yakın okul yöneticimizi davet ettik. İnşallah 2023 yılında tüm okul yöneticilerimizi İstanbul'da buluşturacağız. Ama bugünkü toplantı itibarıyla bir ayrıcalık yapacağız, yaklaşık 20 bin tane tarih öğretmenimiz var, tarih öğretmenlerimizin tamamını bu seminer kapsamına alacağız. Bunu da yine Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte yapacağız. Bugün de Türk Tarih Kurumu'nun üç değerli kitabını tüm tarih öğretmenlerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk Tarih Kurumu'na, desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum."

28-12-202228-12-202228-12-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.