ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SODİGEM 'Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik' Konusunda Öğrencileri Bilgilendiriyor

SODİGEM 'Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik' Konusunda Öğrencileri Bilgilendiriyor

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü lise öğrencilerini bilgilendirmek amacıyla ortaklaşa düzenlediği 'Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik' konusundaki eğitimlerine devam ediyor.

Bu kapsamda, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Eskişehir'de bulunan 18 Anadolu Lisesi ve diğer 12 ilçedeki tüm ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerle buluşarak etkin sosyal medya kullanımını ve dijital güvenliği anlatacak olan Anadolu Üniversitesi SODİGEM, 'Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik' konusunda Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi öğrencelerine bilgi verdi.

Eğitim programına; Vali Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günümüz dünyasında teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemekte olduğuna dikkat çeken Vali Çakacak programda yaptığı konuşmada, "Anadolu Üniversitesi, Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM)'nin "Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik Eğitimleri" kapsamında düzenlenen bu programda sizlerle bir arada olmaktan son derece memnuniyet duyuyor; hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selâmlıyorum. Günümüz dünyasında teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemekte, yediden yetmişe toplumun tüm bireyleri için dijital cihazlardan ve dijital dünyadan ayrı kalınamayan bir gerçeklik ortaya çıkmaktadır. Dijital dünya, özellikle de sosyal medya mecraları, bireyleri kendine çekmekte, bu dünyanın büyüsüne kapılanları ise gerçek dünyadan koparıp almaktadır. Maalesef tüm dünyada gerçek dünyadan sanal dünyaya hızlı bir kaçış vardır. Bu hızlı kaçışın neticesinde bireyler arasındaki ikili ilişkiler, arkadaşlık ve komşuluk ilişkileri, iş ve aile hayatı, sosyal aktiviteler tümden değişmektedir." dedi.

"Teknoloji tabanlı hızlı dönüşümün bazı faydaları varsa da dezavantajları da söz konusudur. Dili, işleyişi, etki alanı farklı olan bu dünya ne yazık ki bütünüyle kontrol altında tutulamamaktadır." diyen Vali Çakacak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Özellikle sosyal mecralar bir takım suistimallere, mağduriyetlere, algı operasyonlarına kapı aralayabilmektedir. Bu da toplumun bütün fertlerine sirayet eden kimi olumsuzlara yol açmaktadır.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri teknolojinin böylesine ilerlemesi ve yepyeni bir dijital dünyanın ortaya çıkması karşısında kendi toplumlarını, özellikle de genç bireylerini bu dünyanın olumsuzluklarından koruma adına çalışmalara başlamışlardır. Bunun ilk ve en büyük adımı ise bu yeni dünyayı tanıtmak, bu dünyanın içine girecek bireyleri yetiştirmek ve bilinçlendirmek olmaktadır.

Bu bağlamda ülkemizin bu dijital çağın ve bu çağın gereğine uygun verilecek eğitimin dışında kalması düşünülemez. Üniversitelerimizle, kurum ve kuruluşlarımızda dijital bilinci gerçekleştirmeli, dijital dünyanın tüm olumsuzlarından toplumumuzu korumalıyız.

Bütün bunları düşününce Anadolu Üniversitesi, Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM)'nin başlatmış olduğu "Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik Eğitimleri"nin ne kadar önemli ve yerinde olduğu görülecektir.

Anadolu Üniversitesi SODİGEM'in gelişen ve değişen dünyada etkin rol oynayan dijital dünyanın doğru kullanımını sağlamak adına toplumun her kesimini bilinçlendirme çalışmalarına tam destek veriyoruz.  Sosyal ağlar, dijital oyunlar, dijital güvenlik ve dijital para konularındaki çalışmalarının küçükten büyüğe toplumun her kesimine ulaşması noktasındaki gereklilik ortadadır.  SODİGEM'in bu alanlara ilişkin bilimsel araştırma, analiz, inceleme ve değerlendirmeler yapmasını; toplumun çeşitli kesimlerine yönelik verdiği eğitimleri önümüzdeki dönemde de artırarak sürdürmesini bekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bu projeyi var eden Anadolu Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Şafak Ertan ÇOMAKLI'ya ve değerli ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyor; projenin nice olumlu neticelere vesile olmasını diliyorum."

Dijital dünyada yaşanabilecek tehlikelerin bazen farkına varılamadığı vurgulayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çomaklı da yaptığı konuşmada, "Kişisel verilerin, bilgilerin ve mahremiyetin başkalarının eline geçmemesi, gelecek hayatta büyük sıkıntılar yaratmaması için Anadolu Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile 'Etkin Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Güvenlik' projesini farkındalık oluşturmak adına hayata geçirdik. Sizler, bu ülkenin geleceğisiniz. Sizlerin ve gelecek kuşaklarımızın dijital ortamda güvenliğini sağlamak hepimizin borcudur." diye konuştu.

Uygulamaya konulan proje kapsamında, Eskişehir il merkezinde 18 lisede ve 12 ayrı ilçede bulunan liselerde eğitim verileceğini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Cırıt ise, "Verilecek eğitimler sonucunda öğrencilere sanal ortamda yaşanabilecek tehlikelere karşı kendilerini koruma becerisi kazandırmak ve öğrencileri sosyal ağlar hakkında bilinçlendirmek hedeflenmektedir." dedi.

Konuşmaların ardından SODİGEM Bilim Kurulu Üyeleri Dr. Melike Palsü, Enes Çınar ve Fatih Özer, 'Dijital Güvenlik, Facebook Reklam Uygulamaları, Twitter Reklam Uygulamaları ve Instagram'da İçerik Üretimi konularında öğrencileri bilgilendirdi.

Programın sonunda Vali Çakacak, projeyi var eden Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı'ya teşekkür belgesi verdi.

Ayrıca öğrencilere, SODİGEM ekibi tarafından hazırlanan kitapçık ve broşürler, okulda açılan stantta dağıtıldı.

11-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-202011-03-2020

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.