ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Mehmet Şengül, İsminin Verildiği Fen Lisesi’nde Anıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, “Biz vatan sevgisini iman unsurlarından birisi kabul eden bir milletin mensuplarıyız. Bunu da her fırsatta askerimizle, polisimizle onların ihtiyaç duyduğu zamanlarda hepimiz yerine getirmeyi bir ödev sayıyoruz. Rahmetli Mehmet Şengül,  bu iman unsurunu yansıtan en önemli isimlerimizden, iki yüz elli şehit kardeşimizden, iki bin beş yüz gazi vatandaşımızdan bir tanesidir."
Şehit Mehmet Şengül, İsminin Verildiği Fen Lisesi’nde Anıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit düşen makine mühendisi Mehmet Şengül´ün Eskişehir´de adının verildiği Fen Lisesinde şehit köşesinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Bakan Danışmanı Ömer Akar, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak, Muh.Hv.Kuv.K.Yrd. Hv.Korg. Mehmet Özlü, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Müftüsü Bekir Gerek, Tekirdağ İl Milli Eğitim MüdürüErsan Ulusan, Şehit Mehmet Şengül’ün annesi Huriye Şengül ve babası Ramazan Fahreddin Şengül, şehidin kardeşleri, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Tören, Şehit Mehmet Şengül için hazırlanan köşenin açılması ile başladı. Burada verilen Türk bayrağını şehidin annesi öperek aldı. Ardından toplantı salonuna geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Şehit Mehmet Şengül’ü anlatan ve 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili hazırlanan sunumlar gösterildi.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, “Biz vatan sevgisini iman unsurlarından birisi kabul eden bir milletin mensuplarıyız. Bunu da her fırsatta askerimizle, polisimizle onların ihtiyaç duyduğu zamanlarda hepimiz yerine getirmeyi bir ödev sayıyoruz. Rahmetli Mehmet Şengül,  bu iman unsurunu yansıtan en önemli isimlerimizden, iki yüz elli şehit kardeşimizden, iki bin beş yüz gazi vatandaşımızdan bir tanesi. O gün ülkenin bütünlüğüne ve parçalanmasına kastedecek, ülkeyi zor şartlara sürükleyecek bir hareketin karşısında güvenlik güçlerimizin sağduyulu olanlarıyla birlikte vatandaşımız karşı durmuş ve canını, gövdesini siper etmiştir, ülke için feda etmiştir. Sonraki süreçte şehitlerimizin adlarının eğitim kurumlarında, kamuya açık alanlarda yaşatılması ile ilgili süreçte Bakanlığımızın ülkenin her tarafında şehitlerimizin adlarının kaidesi ile ilimize de bildirmiş olduğu şehitlerimizin isimleri arasından Mehmet Şengül kardeşimizin ismini okulumuza seçtik. Özel harekât polislerimiz vardı. Sivil vatandaşlarımız vardı. Ama geleceğin mühendislerini yetiştirecek, geleceğin bilim alanında kendini ispat edecek gençlerin yetiştirileceği Mehmet Şengül şehidimizin isminin daha yakışacağını düşündük.” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Milletvekili Avcı, Türk şair ve yazar Sezai Karakoç´un "Yurdunu sevenlerin gözünü kimse bağlamaz" sözünü anımsatarak, 15 Temmuz´un Karakoç´un sözünün en anlamlı örneği olduğunu bildirdi.

Programda konuşan Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, şunları söyledi:

“Aslında şuanda Afrin’de savaşanların hepsi gazidir. 15 Temmuz gecesi sokağa çıkan herkes gazidir. Milletçe gaziyiz. Onun için Türkiye Büyük Millet Meclisimize ‘Gazi Meclis’ diyoruz. Sezai Karakoç’un bir mısrası var, “Yurdunu sevenlerin gözünü kimse bağlamaz” 15 Temmuz bunun en anlamlı örneği. Dünya tarihinde böyle bir olay yok. Eğer 15 Temmuz gecesi yaşananlar, başka bir ülkede yaşanmış olsaydı şimdi biz onu televizyonlarda, sinemalarda köpürtüle köpürtüle yapılan filmlerini, şarkılarını ve oyunlarını izlerdik. Nereden biliyoruz? Yıllar öncesinde Çin’de bir demokrasi girişimi oldu. Bir genç tanklara 100 metre mesafede elini kaldırarak dur yaptı. O fotoğraf yıllarca bir halkın demokrasiye sahip çıkma simgesi olarak kullanıldı. 15 Temmuz’da 100 binler meydana çıktı. Tanklara uzaktan değil, tankların üzerine çıktı. Olağanüstü bir destan yazdı.”

Vali Çakacak, okulun toplantı salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, mertebesi yüksek şehitlik makamının herkese nasip olmadığını belirtti.

Türk milletinin atalarından kalan vatan toprakları için mücadele ettiğini belirten Vali Çakacak, konuşmasında şu sözlere yer verdi: 

"Bu mücadele Türk milletinin vatan, millet, bayrak sevgisi ve şehitlik, gazilik mertebeleri önemlidir. Kutsal değerlerimiz, vatanımız ve bayrağımız uğruna insanlarımız can verdiğinde şehit olacaktır. Biz inancımız ile kültürümüzü birleştirip, bu güzel hasletleri tarihin şafağından beri atalarımız gittikleri yerlere insanlık, adalet, hukuk götürmüştür. Afrin´de mücadele eden kahramanlarımızı şimdi bulunduğu topraklarda yüzyıllarca atalarımızın adaleti, insanlığa hüküm sürmüştür."

 Toplantıda konuşan baba Ramazan Fahrettin Şengül, bu vatanın bölünmeyeceğini belirterek, “Bu vatan için gözümüzü kırpmadan kanımızın son damlasına kadar mücadele vereceğiz. Allah iç ve dış tehditlerden korusun. Mutluyuz, gururluyuz. Ne mutlu ki, çocuğum şehit oldu. Bu şerefi eğer ki taşıyabiliyorsak, sizin sayenizde. Allah şehit ve gazilerin ailelerine yardımcı olsun” dedi.

Konuşmalardan sonra Vali Çakacak, Bakan Yardımcısı Erdem ve Milletvekili Avcı, şehit ailesine çiçek ve teşekkür plaketi verdi. 

09-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-2018

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.