ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Barış Öztürk Ortaokulu “Benim Güzel Pabuçlarım Müzikli Çocuk Oyunu” İle Fark Yaratıyor

Şehit Barış Öztürk Ortaokulu “Benim Güzel Pabuçlarım Müzikli Çocuk Oyunu” İle Fark Yaratıyor

Şehit Barış Öztürk Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri, Okul Müdürü Ayhan Yerli ile birlikte 27 Mart tarihinde sergileyecekleri müzikli çocuk oyununu tanıtmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’i ziyaret ettiler.

Şehit Barış Öztürk Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri olarak 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı müzikli tiyatro oyunu hazırladı. Bu çalışma ile bir farkındalık yaratmak istediler. Normal gelişim gösteren öğrencilerini akranlarıyla beraber özel gereksinimli öğrencileriyle bir projede buluşturmak üzere yola çıktılar. Öncelikle özel gereksinim gösteren öğrencilerin velileriyle iletişime geçip oyunun amacı hakkında onları bilgilendirdiler ve bu çalışmada yer almak isteyip istemediklerini sordular. İkinci aşama olarak akran desteğini sağlamak amacıyla normal gelişim gösteren öğrencilerle bu proje hakkında konuştular. Bireysel farklardan, akran dayanışmasından ve arkadaşlarına verebilecekleri destekten bahsettiler. Öğrenciler bu çalışmaya olumlu yaklaştılar ve beraber aynı heyecana ortak oldular. Bu süreçte öğrenciler birbirleriyle dayanışmayı, paylaşmayı öğrendiklerini ve en önemlisi de özel gereksinimli öğrencilerin sosyal kabul düzeylerinin arttığını gözlemlediler.

Özel gereksinimli öğrencilerle yapılan sosyal uyum kazandırma çalışmalarının sonunda kazandıkları sosyal becerilerin yalnızca çevreleriyle olan ilişkilerini değil; okula uyum ve akranları tarafından kabul görmelerini de olumlu yönde etkilediğini ve çalışmalar sürdükçe özel gereksinimli öğrencilerin özgüvenlerinin artığını, akranlarıyla daha rahat iletişime geçtiklerini gözlemlediler. Sosyal becerilerin akran kabulü ile zenginleşen ilişkiler olduğunu; bireyin akranları, öğretmenleri, ailesi ve diğerleriyle olumlu sosyal ilişkiler kurması, bu becerilerin kazanılması için gerekliliğini gördüler.

Öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak sosyal kabul düzeylerini ve katıldıkları etkinlerde başarılarını artıracak olan sosyal beceriler de eğitim ortamına katılırsa bir çok özel gereksinimli öğrencinin bu becerileri öğrenebildiği ve sürdürebildiği gözlemlediler .Bu yüzden ortaya koydukları tiyatro çalışmasında öğrencileri aynı amaç doğrultusunda birleştirdiler

Okul Müdürü Ayhan Yerli yaptığı açıklamada, “Bizim bu çalışmadaki amacımız da özel gereksinimli öğrencilerin kendi akranları ile birlikte aynı çalışmada yer alarak sosyal becerilerini zenginleştirmek ,akran kabulünü arttırmak ve sosyal kabul düzeylerini yükseltmektir.” dedi.

Dersu Yavuz Altun’un yazmış olduğu Benim Güzel Pabuçlarım adlı oyun 27 Mart 2018 Salı günü Özel Sakarya Okulları salonunda şiir dinletisinin akabinde sahneye konulacaktır.

06-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-2018

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.