ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Güngör Azim TUNA´nın Öğretmenler Günü Mesajı

Sayın Valimiz Güngör Azim TUNA´nın Öğretmenler Günü Mesajı

 

ÖĞRETMEN AYDINLIĞIN SİMGESİDİR.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul etmesinin yıldönümü olan Öğretmenler Günü 34 yıldır kutlanmaktadır.

            Geleceğimizin aydınlık yarınlarının mimarı saygıdeğer öğretmenlerimiz;

           Size emanet ettiğimiz yavrularımızın yarının umut çiçekleri olarak yetişmesi için ruhunuzda taşıdığınız saygı, yüreğinizde beslediğiniz sevgi ve hiç bitmeyen hizmet aşkıyla gösterdiğiniz çabayı takdirle karşılıyorum.

          Öğretmenlik, insanlık tarihinin en anlamlı, en onurlu ve saygın mesleklerindendir. Fedakârlık, sevgi, emek, inanç, vicdan, sabır ve hoşgörü ister. Cumhuriyetin erdemini öğreten, milletçe topyekün çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmayı hedefleyen ve bu hedefe çıkmak için de kararlılıkla yürüyen öğretmenlerimiz; yetiştirdikleri öğrencilerin vatan sevgisi, cumhuriyete bağlı ve insanlık meziyetinin kıymetli birer timsali olmalarını sağlamak gibi yüce bir görev üstlenmişlerdir.

         Bu mesleği yerine getirirken karşılaştıkları güçlükleri aşmalarında, öğretmenlerimize toplum olarak destek vermeli, onların düşüncelerinin, fikirlerinin çocuklarımız ile gençlerimizin yaşamına yön vereceğini ve zenginleştireceğini unutmamalıyız.

           Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimsel düşünceyi anlatan öğretmenlik nakş edilen bir sevdadır.

        Güçlü bir ülke ancak iyi eğitimden geçmiş fertlerin yetişmesiyle sağlanabilir. İdealini ve heyecanını daima taze tutan, değişen ve gelişen dünyamızda kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz her alanda gelişmiş ve kalkınmış bir dünya devleti olma hedefini aşacaktır. Geleceğimize yapılan en iyi yatırım insanımıza yapılan yatırımdır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Muallimler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”.

         24 Kasım Öğretmenler günü vesilesiyle; Türkiye’nin gelecek yarınları ellerinde olan öğretmenlerimizin gayret ve çabalarıyla yarının güzel Türkiye’sini mutlaka inşâ edeceğiz, bundan şüpheniz olmasın.

          Eskişehir Valisi olarak, her ortamda gururla bahsettiğimiz ilimizin eğitim başarılarından dolayı bu işin mimarları olan sizlere bu vesileyle bir kere daha teşekkür ediyorum.

                   Bu duygu ve düşüncelerle; bizlerden geleceği devralacak yavrularımızı bir cevher gibi işleyen, yetiştiren, sevgiyle besleyen, alın terleri ile sulayan, emeklerinin karşılığını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz değerli, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimizden, ebediyete intikal etmiş olanlarına Allah’tan rahmet, emekli ve hâlen görevde olan öğretmenlerimize huzurlu bir yaşam dilerken, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar; sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.   

 

 

                                                                                                                                                                                                                               Güngör Azim TUNA

                                                                                                                                                                                                                          Eskişehir Valisi

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.