ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Çalıştayı Düzenlendi

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Çalıştayı Düzenlendi

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinin sahada yansımasını görmek, yürütülen rehberlik hizmetleri ile ilgili sorun tespiti ve mevcut durum analizi yapmak, süreç sonunda ihtiyaç olması halinde yönetmelikte gerekli değişiklikleri yapmak amacıyla Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce bir çalışma başlatılmıştır. Bu çalışma kapsamında Eskişehir Öğretmenevinde rehber öğretmenler, temsilciler ve akademisyenlerle çalıştay düzenlenmiştir.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, "10.11.2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği'nin uygulamaya başlanmasından bugüne kadar sahada yansımasını görmek; yürütülen rehberlik hizmetleri ile ilgili sorun tespiti ve mevcut durum analizi yapmak; süreç sonunda ihtiyaç görülmesi halinde, yönetmelikte gerekli değişiklik önerilerimizi raporlayıp Bakanlığımıza sunmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz.

Ayrıca Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun ana hedeflerinden biri olan "Rehberlik Hizmetleri İhtiyaçlara Göre Yeniden Yapılandırılacak" maddesinin alt hedeflerinden birisi de rehberlik hizmetleri mevzuat alt yapısının yeniden yapılandırılmasıdır. Bu hedeflere ulaşmak için rehberlik hizmetleri ile ilgili mevzuatın yeniden ele alınması ihtiyacı doğmuştur.

Yapılacak bu çalışmada sahadaki uygulamaları bilimsel normlarla destekleyerek öğrencilerimiz ve ailelerine rehberlik hizmetini en iyi bir şekilde sunabilmek en temel hedefimizdir. Bu sebeple, sunulan rehberlik hizmetleri ile ilgili tüm paydaşların bu sürece katılması bizim için son derece önemlidir.

Bu önemli çalıştayda bizleri yalnız bırakmayan Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlilerine, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği temsilcilerine ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, çalıştayımızın başarılı ve verimli olmasını dilerim." dedi.

Konuşmaların ardından oluşturulan çalışma gruplarında Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği'nin değerlendirilmesi gerçekleştirildi.

 21-08-201921-08-201921-08-201921-08-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.