ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"24 Kasım Öğretmenler Günü" münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

"24 Kasım Öğretmenler Günü" münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

         Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, 1´inci Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Ali Özmen, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin,  İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Alay Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Daha sonra ilimiz müzik öğretmenlerinden oluşan koro ‘Öğretmen Marşı’nı seslendirdi. Ardından koro, Türk halk müziğinin sevilen şarkılarından oluşan kısa bir konser verdi.

Programda, Emekli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Kutluay, emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptı.  Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreninden sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına ise Ayla Aydemir Yüksel konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Öğretmenler Günü Mesajının okunmasından sonra duygularını dile getiren Vali Çakacak, “Bedeli hiçbir maddî karşılık ile ölçülemeyecek kadar saygın bir mesleğin mensubu olan siz sevgili öğretmenlerimize sevgi, saygı ve minnettarlığımızı ifade etmek ve şükranlarımızı sunmak üzere Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları gün olan Öğretmenler Günü’nde siz değerli öğretmenlerimizle beraberiz.” dedi.

Görevi başında şehit olmuş, kazalarda ve afetlerde hayatını kaybetmiş ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenleri rahmet ve şükranla yâd eden Vali Çakacak,  görevlerini hakkıyla yapan, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştiren öğretmenlerin kutsal bir görevi yerine getirdiğini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Dünyanın en kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik; fedakârlık, özveri isteyen saygın mesleklerin başında gelir. Öğretmenler, her zaman ve her şart altında bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde önemli role sahip olmuşlardır. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

            “Öğretmenlik herkesin yapabileceği sıradan bir meslek değildir. Öğretmenlik sevgi mesleğidir, fedakârlık mesleğidir, gönül mesleğidir. Vatanını seven, insanları seven, çocukları seven ve bu sevgiyi yüreğinde hissedebilenler için de sınırsız mutluluk kaynağıdır.” diye konuşan Vali Çakacak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bu duygularla birlikte bir kez daha 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü kutluyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevi başında şehit olmuş ve ebediyete göçmüş tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum.

Yüreğinizden sevgi, yüzünüzden tebessüm eksilmesin diyor, Büyük Türkiye’nin inşasında en önemli görevi üstlenen siz kıymetli öğretmenlerimize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ise konuşmasında: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları gün olan 24 Kasım ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Elbette ki birçok yüce değer gibi öğretmenlik mesleği de bir günle anlam kazanacak, bir gün ile ifade edilebilecek bir meslek değildir. Öğretmenlik bir yaşam tarzıdır. Bir insanlık görevidir öğretmenlik. Hepimiz birer öğretmenizdir hayatın içinde. Çocuklarımız ilk gözlerini hayata açtıklarında ilk öğretmenlerinin kucağında nefes almaya başlarlar yani annelerinin. Anne ilk öğretmendir. Biraz daha büyüdüklerinde diğer aile bireyleri de çocuklarımızın hayatlarını sürdürecekleri bilgileri kazandıkları ilk öğretmenleri olurlar. Aile ve sosyal çevre ilk okulumuzdur. Ancak, ne zaman ki çocuklarımız okula başlarlar, o tarihten itibaren iyi bir vatandaş olmak üzere öğretmenlerin emin ellerine teslim edilirse o andan sonra geleceklerini öğretmenleri ile birlikte şekillendirmeye başlar.

Öğretmenlik mesleği bir sanatkârlıktır. Öğretmen toprak gibidir. Kendisine saçılan tohumların her birisinden insanlığa yararlı birçok fidanı yeşertir. Öğretmenlik mimarlıktır, mühendisliktir, rehberliktir, güzel olan insan yararına olan ne varsa odur öğretmenlik.

Öğretmen olmak, çevresine duyarsız olamamaktır Öğretmen olmak, gelecekten kendini sorumlu tutmaktır. Öğretmen olmak;

“Adam aldırmada geç git diyemem aldırırım

Çiğnerim çiğnenirim Hakkı tutar kaldırırım’’ mısralarında hayat bulan bir sorumluluk duygusuna sahip olmaktır.

Milletimiz öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine sonsuz bir değer vermektedir. Verdiği bu değerin en önemli nişanesi de her fırsatta öğretmenlerin elinin öpülmesi gerektiğini ifade etmesinden anlaşılır. Çünkü el öpme saygının bir nişanesidir. Üç kişinin eli öpülür, annenin, babanın ve öğretmenin. Aileler çocuklarını öğretmenlerine teslim ederken “eti senin kemiği benim” demektedirler Bunun anlamı elbette ki evlatlarını gözden çıkarmak değildir. Bunun anlamı evlatlarını öğretmenin emin ellerine emanet ederek geleceğe hazırlamasını istemek ve bununla ilgili sorumluluğunu öğretmenlere hatırlatmaktır.

Yaptığımız görevin bize sağladığı imkânlar ya da imkânsızlıklar bizim bu sorumluluk duygumuzu yerine getirmemizde asla bir etken olamaz. İçinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun daima ülkenin çocuklarını ülkenin aydınlık yarınların birer hizmetkârı olarak yetiştirmenin azmi ve gayreti içerisinde olacağız. Bugün yemin ederek göreve başlayan genç arkadaşlarıma bundan sonraki görev yaptıkları meslek hayatları boyunca hep bu ilkeler çerçevesinde hareket etmelerini tavsiye ediyorum. Yine bugün ömürlerinin önemli bir kısmını bu ideale harcamış ve şanla şerefle devletimizin kendilerine verdiği görev süresini tamamlamış öğretmen arkadaşlarımıza da sağlıklı huzurlu bir yaşam diliyorum. Emanetlerinin emin ellerde olduğunu bilerek hayatlarının geride kalan kısmını huzurla sürdürsünler. Ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah´tan rahmet diliyorum.

Aralarından biri olmakla onur duyduğum öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutluyorum. Değerli öğretmenlerim iyi ki varsınız. Siz bu ülkede varsanız bu ülkenin geleceği, gelecekten umudu var." ifadelerini kullandı.

Programın sonunda, “Öğretmenlik Anıları” kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödülleri ve yıl içinde emekli olan öğretmenlerin ‘Hizmet Şeref Belgeleri’ Vali Çakacak, Milletvekili Karacan ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

 

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

 

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.