ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” İşbirliği Protokolü İmzalandı

“Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” İşbirliği Protokolü İmzalandı

Eskişehir Valiliği koordinasyonunda, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından “Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” işbirliği protokolü törenle imzalandı.

İmza törenine; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper Sezer, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, İl Sağlık Müdürü Dr. Uğur Bilge ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu katıldı.

Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında 2 Nisan tarihinin “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildiğini dile getiren Vali Çakacak, Eskişehir Valiliği Makam Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

            “Otizm, yaşamın erken dönemlerinde kendini gösteren ve sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede gecikmeler ve sapmalarla izlenen bir gelişim sorunu olarak kabul edilmektedir.

Her konuda olduğu gibi otizmde de erken teşhisin önemi bir yeri vardır. Toplum olarak çocuklarımızın otizm belirtileri gösterdiğini fark ettiğimizde bu durumu gizleyip saklamak yerine, buna mutlaka bir eğitim kapısı açmalı ve bu yavrularımızın Özel Eğitim Uygulama Merkezleri’mizde uzmanlarımız eliyle gelişimlerinin desteklenmesi gerekiyor.

Otizm meselesinde; iletişimi, sosyal ilişkileri farklı bir durumla karşı karşıyayız.  Dolayısıyla bu konu özel eğitimi de beraberinde getiriyor.

Her çocuğumuzun, en iyi eğitimi alması bizim öncelikli hedefimizdir. Otizmin bugün için bilinen tek tedavisi özel eğitimdir. İlimizdeki Özel Eğitim Uygulama Merkezleri’miz, özel çocuklarımızın topluma kazandırılmasında ve onların eğitimlerini en iyi şekilde almaları noktasında gücümüze güç katmaktadır.

Memnuniyetle belirtmeliyim ki, ülkemizde yapılan yasal düzenlemelerle engellilerin ve özel gereksinimli bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel hayata katılımına ilişkin yapılan çalışmalar her geçen gün daha iyiye gidiyor. İlimizde de bunun yansımalarını görüyoruz. Güçlü ve dinamik bir yapıya sahip devletimiz, engellilerin ve özel gereksinimli çocuklarımızın eğitim, istihdam, sağlık hizmetleri, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümünde gücünü her daim hissettirerek, duyarlılık ve farkındalık oluşturma yolunda ilerlemeye devam etmektedir.

Bunun yanında yalnızca devlet anlayışı içerisinde bu meselenin çözümünün zor olacağını, mutlaka STK’ların otizmin anlaşılmasında ve çözümünde önemli roller üstlenmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

İşte bundan dolayı bugün Eskişehir Valiliği, Anadolu Üniversitesi ve 4 il müdürlüğümüzün de dâhil olduğu ve birazdan imzalayacak olduğumuz “Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” işbirliği protokolünü çok anlamlı ve çok değerli buluyorum. Birçok konuda model ve öncü olan ilimizin Otizm Spektrum Bozukluğu’nun erken teşhisi ve buna müdahalesi konusunda ülkemizde önemli bir örnek oluşturacağına olan inancım tamdır.

Bu işbirliği protokolü ile Eskişehir genelinde Otizm Spektrum Bozukluğu’nun toplum tarafından daha fazla ve doğru bir şekilde bilinirliği sağlanacak, Otizm Spektrum Bozukluğu’nu erken tespit etmek ve yerel düzeydeki imkânlar doğrultusunda kapsamlı ve doğru müdahaleler sunmak mümkün olacaktır.

Projeye sundukları katkılar sebebiyle Anadolu Üniversitesi’ne; Eskişehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne; Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne; İl Sağlık Müdürlüğü’ne; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne, AB ve Dış İlişkiler Bürosu’na ve bunların değerli yönetici ve çalışanlarına emekleri ve gayretleri için huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde imzaladığımız “Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” işbirliği protokolünün ilimizdeki otistik çocuklarımızın da hayatta daha mutlu olabilmelerine; sosyalleşmeleri, temel ihtiyaçları olan eğitim ve sağlık hizmetlerinden en iyi ve en uygun şekilde faydalanabilmelerine yeni olanaklar yaratmasını temenni ediyor; hepinize projede başarılar diliyorum.

Hayırlı, uğurlu olsun!”

Konuşmaların ardından “Otizm Farkındalık, Tarama ve Müdahale Projesi: Eskişehir Modeli” işbirliği protokolü imza altına alınarak resmiyete kavuşturuldu.

02-04-201902-04-201902-04-201902-04-201902-04-201902-04-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.