ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu Açıldı

OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu Açıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesini ve erişilebilirliğini artırma amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde açılan OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosunu ziyaret etti. Burada Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ile bir araya geldi. Ziyarete Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Burhanettin Elçi eşlik etti.

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü binasında Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne bağlı Mesleki Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen görüşmede sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek ve meslek liseleri ile işletmelerin bağlarının güçlendirilmesi konusunda yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Mesleki Eğitim Merkezi Uygulaması

Öğrenciler mesleki eğitim uygulamalarını, işletmelerde mesleki eğitim ve stajla yapmaktadır.

İşletmelerde Mesleki Eğitim; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrencilerinin beceri eğitimlerini işletmelerde, teorik eğitimlerini ise mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında, işletme veya kurumlarca tesis edilen eğitim birimlerinde yaptıkları eğitim uygulamalarıdır.

Mesleki eğitim merkezi programlarına kayıtlı öğrenciler 9. sınıftan itibaren 4 veya 5 gün işletmede beceri eğitimi gördüğü bir uygulamadır.

Öğrenciler güven içinde eğitimlerine devam etmesi ve oluşacak herhangi bir olumsuz durumda mağdur edilmemesi amacıyla mesleki eğitim merkezi programları ile alan eğitimin başladığı program/okul/alanlarda 9. sınıftan itibaren, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmaktadır.

Sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek ve sektörün mali yükünü azaltmak amacıyla, işveren tarafından çırak öğrencilere ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerine asgari ücretin en az % 30'u tutarında ücret ödenmektedir.

Mesleki eğitim merkezi programlarıyla 33 alanda ve bu alanlar altındaki 181 dalda öğretim programı uygulanmaktadır.  Mezunlar alanında çalıştıklarında teknisyen unvanı ile istihdam olmaktadır.

Mezunlara kalfalık, ustalık, lise diploması, Usta öğreticilik programını tamamlayanlara usta öğreticilik belgesi düzenlenmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi Programlarını tamamlayanlara ilgili alan ve dalda; Kalfalık Belgesi, Ustalık Belgesi, Usta öğreticilik Belgesi ile fark derslerini tamamlayan ustalık belgesi sahiplerine lise diploması verilmektedir.

18-11-202118-11-202118-11-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.