ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Zili Çaldı, Öğrenciler Ders Başı Yaptı...

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı düzenlenen törenle başladı. Şeker İlkokulu'nda düzenlenen törene; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Nilgün Çalışkan, Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.
Okul Zili Çaldı, Öğrenciler Ders Başı Yaptı...

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda, öğrenciler müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi sundu.

Daha sonra törende bir konuşma yapan Vali Çakacak, "Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmenin ve kalkınmanın temeli eğitime dayanmaktadır. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan pay devamlı artırılmış, fizikî mekânların yenilenmesi ve yeni derslikler okullar yapılmasıyla derslik başına düşen öğrenci sayısında büyük iyileştirmeler yaşanmıştır. Okullarımızın fiziki mekanlarının yenilenmesinin yanında, Şehrimizin Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile Ortaöğretim Kurumları Sınavındaki başarıları hepimizi gururlandırmaktadır. 2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında Türkiye 3.'sü olan ilimiz, 2019 yılı Ortaöğretim Kurumları Sınavında ise Türkiye 7.'liğine yükselmiştir. İlimizden 9 öğrencimiz tüm soruları doğru yaparak 500 tam puan almıştır. Bu vesileyle bu başarının gerçekleştirilmesinde payı olan öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi tebrik ediyorum."

Bu başarının artarak devam etmesini sağlamak için herkese belirli görevler düştüğünü belirten Vali Çakacak, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu önemli görevi yerine getirirken, velilerimizin desteklerinin artarak devam etmesini istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, eğitimde başarı sadece okullarla olmaz. Eğitimde başarı; öğrenci, okul ve ailenin birlikte çalışmasıyla yakalanır. Bir ulusun kalkınması ve gelişmesi ancak nitelikli bir eğitimle mümkün olabilir. Bizler, geleceğin büyük Türkiye'sini inşa edebilmek için eğitime her zamankinden daha fazla önem vermek mecburiyetindeyiz. İnsanlar; eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil aynı zamanda millî, manevî ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarırlar. Bizi biz yapan değerlerimizi, çocuklarımıza öğretmek zorundayız. İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olmak ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür. Sizler bu ülkenin ümidi, hayali ve yarınları adına en büyük güvence kaynağısınız. Bizler gelecek adına tüm plânlarımızı, tüm hayallerimizi sizlerin üzerine kuruyoruz. Bu yüzden kendinizi en donanımlı şekilde yetiştirmelisiniz. Eğer sizler düşünen, irdeleyen, sorgulayan, teknolojiyi olumlu işler için kullanıp ortaya yeni ürünler koyan bireyler olursanız ülkemiz gelecekte daha kalkınmış, daha zenginleşmiş bir ülke olacaktır. İşte bunu başarabilmenin yolu da daha çok çalışmaktan, daha çok kitap okumaktan, daha büyük hayaller kurmaktan geçiyor. Büyük hayal kuranlar ve büyük hedefleri olanlar hep büyük başarılara imza atmıştır. Bizler her daim sizlerin yanındayız. Sizlere olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Sizler de kendinize güvenin ve eğitimde bir marka olan şehrimizi bu eğitim öğretim yılında da yeni başarılarla tanıştırın." dedi.

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ise "Eğitimin temel belirleyeni öğretmenlerdir. O yüzden strateji belgemizde de bulunmak üzere öğretmen eğitimine ayrı önem ve öncelik veriyoruz. Öğretmenlerimiz de bunun hakkını veriyor, vermeye de devam edecek inşallah. Onun için ben bu eğitim öğretim yılının da özellikle öğretmenlerimiz açısından hayırlı, uğurlu ve huzurlu bir çalışma dönemi geçirmesini Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt ise yapıtığı konuşmada şunları söyledi: "Tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın mutluluğunu, heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 79 anaokulu, 153 ilkokul, 139 ortaokul, 124 ortaöğretim kurumumuz olmak üzere 495 okulumuzda 139 bin 123 öğrencimiz için ders zili bugün çalmıştır. Bu öğretim yılında resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim kurumlarımızda 11 bin 581 öğretmenimiz görev yapacaktır.

Bugün ilk ders zilini çaldığımız 2019-2020 eğitim öğretim yılında da, bir önceki yılda öğrencilerimizin gösterdiği üstün başarı ve özverileri ile öğretmenlerimizin gayretleri artarak devam edecektir. Eğitim öğretim yılının sonuna geldiğimizde öğrendiğimiz bilgileri hayata geçirmek için projeler üreten, bu projeleri gerçekleştirmek için her türlü çabayı ortaya koyan gençlerimiz ülkemizin geleceğine daha bir güvenle ilerlemesi sağlayacaktır. Sanatsal, sportif ve kültürel alanlarda geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası ölçekteki yarışmalarda başarı gösteren öğrencilerimiz bu yıl bunu artırarak sürdürecekler ve bizi gururlandırmaya devam edeceklerdir. Öğrencilerimizin bu yöndeki istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere okullarımızda öğretmenlerimiz ilk günden büyük bir heyecanla hazır beklemektedirler. Beşikten mezara, 7'den 70'e kadar, gerek örgün ve gerekse yaygın eğitimle insanımızı ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitmek, bilgiyle donatmak, mesleki bilgi ve beceri kazanmasını sağlayarak geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü sağlamak eğitimdeki ana hedefimizdir.

Umudumuz, Geleceğimiz, Sevgili Öğrencilerimiz!

Öğrencilik dönemi, hayatınızın en tatlı ve en coşkulu anlarıdır. Okulunuzu ve arkadaşlarınızı seviniz, kendinizi geliştirin ve yetiştiriniz. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Sizler de kendinize inanın ve güvenin. Bugünün çocukları olan sizler yarının gençleri olacaksınız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceğini gençlere emanet ediyor. Dolayısıyla, bugünden başlamak suretiyle sizlere emanet edilen geleceğimize sahip çıkma noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğinize eminiz.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Öğretmenliğin bir ideal ve özveri mesleği olduğunun bilinciyle, çok kutsal ve onurlu bir hizmeti yerine getirmektesiniz. Fakat sizlerin de öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken, milli ve manevi değerlerine bağlı vatan, millet ve bayrak sevgisini özümsemiş bir nesil yetiştirme noktasında gerekli gayreti, hassasiyeti göstereceğinize biz eminiz. Yeni bir eğitim-öğretim yılının başında, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum. Saygıdeğer Veliler, Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, bizim servet ve sermayemizdir. Onların iyi insan olarak yetişmeleri, kendilerine, ailelerine, vatana, millete ve tüm insanlığa hayırlı insanlar olmaları konusunda her türlü çabayı gösteriniz, onlara uygun çalışma ortamı hazırlayınız. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz.

Bu vesileyle iki gün önce yaşanan elim trafik kazasında hayatını kaybeden değerli mesai arkadaşımız Burcu ÖĞRETİR'e Cenabı Hak'tan rahmet, yakınları, öğrencileri ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ülkemize, İlimize, tüm eğitim çalışanlarımıza ve sevgili öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor; hepinize saygılarımı sunuyorum."

Konuşmalardan sonra okul zilinin çalınmasıyla birlikte çocuklar okullarına kavuşmuş oldu. Daha sonra sınıfları gezen Vali Çakacak ile Milletvekili Avcı, öğrencilerden bol bol kitap okumalarını istedi.

10-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-201910-09-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.