ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muttalip Ortaokulu Öğrencileri Kuşevi Projesini Tanıttı

Muttalip Ortaokulu Öğrencileri Kuşevi Projesini Tanıttı

Muttalip Ortaokulu öğrencileri, Okul Müdürü Servet Yazıcı ve Teknoloji Tasarım öğretmeni Hülya Dayı eşliğinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’i makamında ziyaret ederek, hazırladıkları Kuşevi Projesini anlattılar.

Öğrenciler, Kuşevini hayvanları ve doğayı korumak, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş bir Osmanlı geleneği olan kuş evlerinin yeniden yaşatılması ile ilgili temel eğitim kademesindeki öğrencilerde bilinç kazandırmak amacıyla hazırlandığını belirttiler.

Temsili olarak dekoratif amaçlı yapılan kuşevleri bahçelerde kullanılacak olanlardan ayrı tutularak okul koridoru ve teknoloji tasarım atölyesine monte edildi. Gerçek kuşevleri ise okul bahçesine, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bahçesine ve öğrencilerimizin kendi bahçelerinde kullanılmak üzere ayrıca muhafaza edildi.

Projeden beklenilen sonuç hakkında bilgi veren Okul Müdürü Yazıcı, “Hayvan sevgisini arttırmak doğaya karşı duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla yapılan projede okulda ve kendi bahçelerinde kullanılması için 100 tane kuşevi yapıldı. Öğrencilerde çalışmanın yapım aşamasında başlayan heyecan proje bitimine kadar devam etti. İlerleyen dönemlerde doğayla hayvanlarla ilgili yapacakları gözlemler etkileşimler ve davranışlarla projemiz tam anlamıyla hayata geçirilmiş olacak. Daha önce Beyaz Bayrak kazanan okulumuz Projenin ikinci aşamasında, bahçenin bir bölümünü botanik bahçe haline getirecek ve kendi doğasında yetişen bitki veya çiçekler ekecek. Her bitki hakkında da yanına asılan tabelalarda bilgi verilecek.” dedi.

Öğrencilerimizin bu tür sosyal proje çalışmalarında yer almalarının önemli olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, “Bizlerle aynı yaşam alanları içinde bulunan canlıların korunması gerekiyor. Asılan kuş yuvaları sayesinde kış mevsiminde soğuk havaya maruz kalan kuşlar öğrencilerin yaptıkları ahşaptan yuvalara girip barınabilecek. Doğayı ve canlıları korumak amacıyla yapılan çalışmalara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak desteğimiz her zaman sürecek. Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi yaptıkları bu anlamlı çalışma için canı gönülden kutluyorum.” dedi.

10-04-201810-04-201810-04-201810-04-2018

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.