ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınav Uygulamaları Başarıyla Uygulanmaya Devam Etmekte

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınav Uygulamaları Başarıyla Uygulanmaya Devam Etmekte

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri sınavı (MTSKS), kara yollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik, teorik ve uygulama sınavlarını kapsamaktadır.

Basılı evrak kullanılmaksızın, sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapılan sınavlar ise e-Sınav olarak adlandırılmaktadır.

İlimizde 22.07.2015 tarihinden itibaren Baksan Mesleki Eğitim Merkezinde 20’şer kişilik 2 adet MTSK e-Sınav salonunda, e-Sınav bina yetkilisinin kontrolünde, uygulama ve izleme sorumlusu tarafından, salon başkanı ve gözetmenin de bulunduğu salonda hafta içi (18.00 oturumu 19.00 oturumu), Hafta sonu ise (10.00 – 11.30 – 13.00 – 14.30 – 16.00 – 17.30) oturumları ile sınavlarımız yapılmaktadır.

Şubat 2017 tarihi itibari ile ilimizde yaklaşık 16.000 aday e-Sınav uygulamasından faydalanmıştır.

Bakanlığımız tarafından Ankara ilinden sonra pilot uygulama olarak ilk kez ilimizde bir buçuk yıldır uygulanan e-Sınava çevre illerden (Kütahya,  Bursa, Afyonkarahisar, Bilecik) ve diğer illerden katılım olmaktadır.

Yapılan sınavda toplam 50 soru sorulmakta olup, sınav süresi 45 dakikadır. Sınavını tamamlayan kursiyer sınav bitiminde kiosk cihazından sınav sonucunu anında öğrenebilmektedir.

Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile halen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-Sınav başvurusu yapabilir.

e-Sınav uygulamaları belirlenen tarihlerde ve saatlerde yapılmaktadır. e-Sınav Uygulamasına başvuracak adayın, e-Sınav ücretini yatırdıktan sonra e-sınav randevu sistemi üzerinden kurs müdürlüğü aracılığı ile sınav randevusunu almış olması ve sınav tarihinde kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için sınav saatinden en geç yarım saat önce sınav giriş belgesinde belirtilen e-Sınav salonunda hazır bulunması gerekmektedir.

Ayrıca;

Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-Sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.

Kursiyer, katıldığı e-Sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (onbeş) gün sonra yeni bir e-sınav randevusu alabilir.   

E-SINAVIN UYGULANMASI:

Tablet ekranları dokunmatik olduğu için herkes rahatlıkla katılabilir. e-Sınava katılan adayın ekranına sorular sırayla gelir. Aday istediği soruyu daha sonra cevaplamak üzere boş geçebilir. İşaretlediği soruyu daha sonra düzeltebilir. Aday doğru olduğunu düşündüğü seçeneğin üzerine dokunarak işaretler. Daha sonra fikir değiştirip başka bir seçenek işaretlemek isterse istediği seçeneğe basarak cevabı değiştirir. Aday cevapladığı soruyu boş geçmek isterse işaretlediği seçeneğin üzerine tekrar dokunarak işaretlemeyi kaldırabilir. Aday sınav süresini kendi ekranından takip edebilmektedir. Adayın sorulara verdiği cevaplar “Sonraki Soru” ya da “Önceki Soru” butonlarına basıldığında kaydedilir. Aday herhangi bir zamanda sınavı bitir butonuna basarak sınavı bitirebilir. Aynı zamanda son sorudan sonra da sınavı bitirme ekranına geçebilir. Adaydan son onay alındıktan sonra sınav bitmiş olur.

E-SINAVIN AVANTAJLARI:

e-Sınav uygulamasında; sınav evrakı basımı, sınav evrakının sevkiyatı, cevap kağıtlarının okunması, cevapların değerlendirilmesi için uzun süreye ihtiyaç duyulmaması, sonuçların duyurulması, yayınlanması gibi ek çalışmaya ihtiyaç yoktur.

E-Sınav Uygulaması ile teknolojik imkânlar yeterince kullanılır. Sürekli gelişime açık bir sisteme sahip olunur. Çağın ihtiyaçlarına odaklı ölçme ve değerlendirme yapılır. Hızlı dönüt alındığından geçerliliği daha yüksektir. Çevre korunur ve sınav maliyeti düşük olur.

17-02-201717-02-201717-02-201717-02-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.