ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mobil KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) Destek Projesi Tepebaşı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Mobil KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) Destek Projesi Tepebaşı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Eskişehir Valiliği himayesinde, Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın koordinesinde yürütülmekte olan Sağlıklı Yaşam Projesi (Mobil KETEM Destek Projesi) Tepebaşı İlçe Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Toplantıya Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Tepebaşı Kaymakamı Ahmet Önal ve eşi Şükran Önal, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Tepebaşı İlçesi Kurum Amirleri ve Eşleri, Tepebaşı ilçesi Muhtarlar ve Eşleri, Sağlık Personeli, İmamlar ve Eşleri, Halk Eğitim Müdürlüğü Personeli, Okul Müdürleri, Rehber Öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Toplantı, Tepebaşı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Babür Mimtaş, Tepebaşı Ketem sorumlusu Dr. Hayriye Aslı Aydın, Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Karagülle, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Erdinç Özkurt, ve İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge'nin sağlık alanında Tepebaşı İlçesinde yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgilerle başladı.

Daha sonra kürsüye gelen Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız "Sağlıklı kadın, sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek" amacıyla yürütülen projede gerçekleştirilen ve planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız hanımefendi sunumunda özellikle Pandemi, ilçelerde yapılan eğitim ve taramalar, kanser ve kanser çeşitleri, sigara bağımlılığı, stres, gençlik, mobil KETEM gibi konularda detaylı bilgiler verdi.

"Projenin koordinatörü Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Eskişehir'in Odunpazarı ve Tepebaşı merkez ilçelerinde KETEM'lerin bulunduğunun altını çizdi. KETEM'lerde taramaların ücretsiz yapıldığını vurgulayan Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, şöyle devam etti: "Hem kendimizi hem de yakınlarımızı kanser taraması için ikna etmeye çalışalım. Mobil KETEM Destek Projesi aslında sağlıklı yaşam projesidir. İçinde hareketin, sağlıklı beslenme konularının anlatıldığı, sağlıklı bir yaşam kültürünü tesis etmeye yönelik bir projedir. Halkımızın sağlık bilincini oluşturup, kendi sağlığının takipçisi olmasını istiyoruz. Sağlıklı kadın, sağlıklı aile, sağlıklı gelecek mottosuyla bu projeyi oluşturduk. Çünkü kadın geçmişle gelecek arasında bir köprüdür. Kadını sağlıklı tutarsak aile de sağlıklı olur.

Mobil KETEM Destek Projesi aslında bir koordinasyon projesidir. Yapılacak bütün işlerin bir el altında sentez projesidir. Çünkü sağlık bir bütündür. Bu hususta kurumlar arası iş birliğiyle yeni projeler oluşturduk. Projelerin merkezine kadını aldık. Bu projenin ortasında kanser farkındalığı vardır. Kanser tedavide en güç tanıda en korkutucu ve önlemede en zor hastalıklardan biridir. Eğer biz onunla mücadele edersek zaten kronik hastalıklara karşı da güç elde etmiş oluyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek pandemi ile de dolaylı olarak mücadele ediyoruz. En önemlisi de kanserin gidişatını bir nebzede olsa yavaşlatabiliyoruz.

Başta sağlık personelimiz olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarını, basın mensuplarımızı, Eskişehir'li vatandaşlarımızı bu projeye destek olmaya davet ediyor katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum."

Sözlerine "Ben de Varım" diyerek başlayan Eskişehir Milletvekili Günay ise "Devletimiz Mobil KETEM'lerle vatandaşların ayağına kadar hizmeti getiriyor. Önce ben diyerek herkesin taramalarını yaptırmalarını istiyorum. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum. 'Sağlıklı kadın, sağlıklı aile, sağlıklı toplum' diyoruz. İnşallah sağlıklı kadın sayımızı artıracağız. Çünkü kadın ailenin temel taşıdır. Aile de toplumun temel taşıdır. İnşallah çok sağlıklı kadınlarımız olsun. Toplumumuz sağlıklı olsun ve sağlıklı nesiller yetiştirelim. Belli bir yaştan sonra lütfen, taramalara katılalım. Bütün paydaşlar el ele verip kadınlarımıza daha sağlıklı bir hayat sunmaya vesile oluruz. Bu projede 'Ben de varım' diyorum. 'Ben de varım' diyelim ve çevremizdeki 3 kişiyi bu projeye dahil edelim. Kadınlarımız başta olmak üzere ilimizdeki her aileye, her bireye ulaşmanın amaçlandığı ve bunun gönül seferberliği içerisinde yapıldığı bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

02-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-202102-12-2021

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.