ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkeziyle Bin Kişiye Eğitim Verilmesi Planlanıyor

Mesleki Eğitim Merkeziyle Bin Kişiye Eğitim Verilmesi Planlanıyor

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından başvurusu yapılan Mesleki Eğitim Merkezi Projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve BEBKA tarafından ESO´ya yapılan ziyarette projenin ilerleme durumu değerlendirildi.

ESO´nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya proje ortakları Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR da katıldı. Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Şimşek, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt´ın da yer aldığı toplantıda kurulacak olan Mesleki Eğitim Merkezi hakkında ESO tarafından katılımcılara detaylı bilgiler aktarıldı.

Proje ile birlikte Eskişehir sanayisinin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan olan CNC, Endüstriyel Otomasyon, Kaynak Teknolojileri ve Endüstriyel Tasarım konularında bölge gereksinimlerini karşılayabilecek, modern ve işlevsel bir merkez kurulacak. BEBKA´nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında hayata geçirilmesi planlanan Merkezin değerlendirme toplantısında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş; Merkezin bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin uluslararası rekabet güçlerini arttırmak için en ciddi sorunların başında gelen kalifiyeli eleman ihtiyacının karşılanması adına ESO tarafından kurgulandığını söyledi. Kesikbaş: "Merkez aynı zamanda üretimde kalite ve verimliliğin yükseltilmesini sağlayacak. Merkezin en önemli özelliği ise kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde engelli ve kadın istihdamı ile çocukların teknolojiye özendirilmesi konularında Eskişehir´de önemli bir açığı kapatması olacak. Merkez dâhilinde ayrıca girişimcilik, mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme, insan kaynakları ve istihdam gibi alanlarda hizmetler de verilecek" dedi.

Sanayiciler Belirleyecek

Mesleki Eğitim Merkezi´nin, ESO üyesi üretici firmaların en çok ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli personel yetiştirecek şekilde oluşturulduğunu belirten Kesikbaş, "Mesleki Eğitim Merkezi, sanayinin yüzde 60?ına doğrudan hizmet edecek. Merkez, metal ve plastik işleme alanında faaliyet gösteren üreticilerin tamamına hizmet verebilecek kabiliyete sahip olacak ve ilk etapta yılda en az 1000 kişinin eğitilerek kalifiyeli bir şekilde sanayiye kazandırılmasını sağlayacak" diye konuştu.

Düzenlenen toplantının ardından Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulunan heyet, okul müdüründen bilgi aldılar.

08-05-201908-05-201908-05-201908-05-201908-05-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.