ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy’u Dualarla Anıyoruz

Mehmet Akif Ersoy’u Dualarla Anıyoruz

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un (20 Aralık 1873/27 Aralık 1936) Merhaba’yı ve Elveda’ı dillendirdiği bir aralık ayını daha idrak ediyoruz.

Geçtiğimiz 27 Aralık 2014 günü 50 küsur Hatimle Eskişehir Kurşunlu Camii’nde yâd ettiğimiz Akif’imiz için bu yıl yine 27 Aralık 2015’de ve yine Kurşunlu Camii’nde şimdiden 120’ye yaklaşan Hatimlerle buluşacağız.

Başta şehrimizdeki öğrencilerimiz olmak üzere bütün halkımızın çok yoğun bir katılımıyla gerçekleşen bu merasimlerin kalıcı olması, yaşayan ve gelecekteki insanımızın “Asımın nesli olma yolunda” bir adım daha atılması belki yetmeyecek ama yine de bir vefa olması en büyük temennimizdir.

Gönlümüzden geçen “Akif’in hayatımızın her anında bizimle olması…”

Onun gibi hissetmek, dillendirmek, yaşamak ve yaşatmak. Bunun için Üstad bize ne yapacağımız öğütlemiş:

“Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;

Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım!

Oku, şâyed sana bir hisli yürek lâzımsa;

Oku, zîrâ onu yazdım iki söz yazdımsa”

Yüreği Akif gibi çarpan bir nesli, daha doğrusu Asım’ın Neslini bekliyoruz hepimiz. Bunun için de Akif bize ne yapmamız gerektiğini öğütlemiş. Hak Çalabın ilk emri olan OKU emrini üfleyivermiş kulağımıza. Safahat’ına dikkat çekmiş.

Bu aralık Ayında Hatmi Şeriflerin yanında başta Akif’in Safahatını, Ahde Vefayı, Sözünün Eri Olmayı, Şahsiyetsizlere Olan Asabiyetini, Hiçbir zaman Haksızlığa Katlanmamasını…

Genel Müdürlük Mevkiine gelecek liyakatte bir veteriner olmasına rağmen bütün Osmanlı Coğrafyasını ve hatta Müttefik Ülkeler de dâhil olmak üzere bütün siperlerde Fî Sebîlillah düsturuyla bulunması, maddi ve manevi bütün bozgunları, hezimetleri ve muzafferiyetleri adeta iliklerine kadar hissetmesi, Halde ve İstikbalde bize Çanakkale Destanını öğretmesi, İstiklal Marşımızı bu Aziz Millete hediyesi…

Burdur, Biga ve Sanatçı Ahmet Yenilmez’in aktarımıyla Sivrihisar’dan Milletvekilliği teklif edilmesi…

Meclis Çalışmalarına Sahabenin emanet elbiseyle Mescid-i Nebeviye gidişi gibi emanet paltoyla gitmesi…

Terekesinde; Bir kat esvap, yepyeni bir şapka, bir mavzer tüfeği ve bir İstiklal Madalyası (Bu ikisini ilk Büyük Millet Meclisinde aza iken almıştı.), yastığının altında birkaç lira, bir fakfon saat bulunması…

Mısır’daki Ev Eşyası; birkaç kanepe, iki demir ayak üzerine konulmuş birkaç tahtadan ibaret karyola vazifesini görür bir şey, bir hasır seccade, bir çift nalın, bir divit, bir de duvarda Hikmet Beyin Afganistan’dan gönderdiği bir seccade.

Üstad Geceleri taşınmasının sırrı; Konu komşu eşyasını görmesin diye.

Vefatı; Devlet Ricalinin alakadar olmadığı Naaşa Gençler, yaşlılar sahip çıkması.

Mümtaz Akif dostları; Bizler Onun:

“Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince

Günler şu heyulayı da ergeç silecektir.

Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma

Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir?” mısraındaki “bilenlerden” olmayı istiyoruz.

Gelin hep birlikte okullarımızda, evlerimizde, hani derler ya yolda-belde her yerde ve her zeminde Akif’i ve Onun Hayatını hayatımızın merkezine taşıyalım.

27 Aralık 2015 Pazar günü Eskişehir Kurşunlu Camii’nde Sabah Namazında Buluşmak ümidiyle…

 

Not:Hatimleriniz için İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin Adıyaman’a başvurabilirsiniz.(05059215908-2397200/417)

 

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.