ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kutü’l-Ammâre Zaferi Kutlamaları ve Bilgilendirme Çalışmaları Başladı

Kutü’l-Ammâre Zaferi Kutlamaları ve Bilgilendirme Çalışmaları Başladı

Beylikova İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Taşdemir, Kutü’l-Ammâre Zaferi’nin 100. yılı münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’e zaferin anlatıldığı bir tablo takdim etti.

Kutü’l-Ammâre Zaferi Nedir? 

Osmanlı ordusunun I. Dünya Savaşı’nda mücadele ettiği cephelerden biri olan Irak Cephesi’nde, İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında meydana gelen başta Selman-ı Pak ve Kutü’l-Ammâre olmak üzere pek çok muharebe vuku bulmuştur. Osmanlı ordusu tarafından öncelikle Selman-ı Pak zaferini, müteakiben de Kasım 1915’te Kutü’l-Ammâre’de kuşatılmış olan İngiliz tümeni, 29 Nisan 1916’da komuta kademesi ile birlikte esir alınmıştır. İngilizler tarafından mutlak zafer kazanacakları düşüncesiyle açılmış olan bu cephedeki mağlubiyetleri İngiltere’nin büyük itibar kaybetmesine sebep olmuştur. Kutü’l-Ammâre veya kısa adıyla Kut Zaferi hem yerli, hem de yabancı basında geniş bir şekilde yer almıştı.

21-04-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.