ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurum Standartları Modülü (İKS) Açıklama-2

Bilindiği üzere MEBBİS üzerinde Kurum Standartları Modülü uygulamaya konulmuştur. 

Kurumlardaki her türlü eğitim hizmetine ilişkin verilerin toplanmasını, analiz edilmesini, değerlendirilmesini ve sonuçların iyileştirici çalışmalarda kullanılmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir modüldür. 

Uygulamaya; Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar ile bağımsız "İmam Hatip Ortaokulları" dahildir.

Bünyesinde "İmam Hatip Ortaokulları", "Uygulama Anaokulu" ve "Anasınıfı" bulunan ortaöğretim kurumları dahil değildir.

 

Modül işleyişi aşağıdaki sırada olacaktır.

1-) Öncelikle okul müdürlüğü tarafından Kurum Standartları > Okul Aile Birliği ekranında Okul Aile Birliği Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Üyeler TC Numaraları ile kaydedilmelidir.

2-) Okul Müdürlüğü "Okul Mevcut Durum Girişi" ekranında okula ait verileri kontrol ettikten sonra "Bilgileri Onayla" düğmesi ile onaylayacaktır.

3-) Bilgiler hatalı ise düzeltilmesini sağlayacak ve daha sonra onaylayacaktır.

4-) MEBBİS > e-Personel ve e-Okul Sistemi üzerinden alınan anlık bilgiler düzeltilebilir.

Örnek 1: Yönetici ve Öğretmen sayıları eksik görünüyor ise bazı personelin bir başka kurumda kapatılmamış görevlendirme kaydı bulunmaktadır. Görevlendirme kaydı hatalı ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Atama Şubesi tarafından düzeltilmelidir.

Örnek 2: Veli sayısı hatalı görünüyor ise e-okul Sistemi üzerinde öğrenci bilgilerinde "Velisi Kim" kutusu boştur, Okul Müdürlüğü tarafından düzeltilmesi zorunludur.

5-) MEBBİS > Meis Modülü üzerinden alınan bilgilerde düzeltme yapılamaz.

6-) Okul Müdürlüğü tarafından onay işlemi yapıldıktan sonra yönetici, öğretmen ve veli ve öğrenci veri girişleri etkin hale gelecektir.

7-) Onay işleminden sonra yönetici, öğretmen ve öğrenci velileri veri girişi yapmaları için bilgilendirilecektir.

8-) Yönetici ve öğretmenler veri girişlerini MEBBİS üzerinde kişisel şifrelerini kullanarak yapacaklardır. Giriş yapmaları zorunludur.

9-)  Veli ve öğrenciler ise https://mebbis.meb.gov.tr/IKS/iks00003.aspx adresinden giriş yapacaklardır. Giriş yapmaları zorunlu değildir. Giriş yapmaları önerilmeli ve desteklenmelidir. Bilgisayar ve internet erişimi bulunmayanlar için okul müdürlüğünce gerekli kolaylıklar sağlanmalı, mümkün olamıyor ise veli ve öğrenci algısal yarar ölçekleri soruları sistem üzerinde kağıda yazdırılarak cevaplaması sağlanmalı ve veli, öğrenci adına sisteme girilmelidir. Bu durumda kağıda yazılı olarak imza karşılığı alınan cevaplar 1 yıl okul müdürlüğünce saklanmalıdır.

10-) Okul Aile Birliği Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Üyeleri eğer öğrenci velisi ise giriş yapmaları zorunludur.

11-) Okul Mevcut Durum Girişi ekranında "Girişi Sıfırla" düğmesi ile tüm veri girişleri (yönetici, öğretmen, veli ve öğrenci anketleri dâhil) sıfırlanır; sisteme en baştan veri girişi yapmanız gerekir.

12-) Sistem 1 Temmuz 2015 tarihinde raporlama için kapatılacaktır. Son veri giriş tarihi 30 Haziran 2015´tir.

 

Kişiler (yönetici, öğretmen, veli ve öğrenciler) tarafından sisteme girilen veriler başka kullanıcılar tarafından görülemeyecek ve değiştirilemeyecektir. 1 Temmuz 2015 tarihinden sonra alınacak raporlarda kişilerin giriş yaptığı veriler değil, tüm kişilerin yapmış olduğu girişlerden elde edilecek kurum değerlendirme sayısal sonuçları alınacaktır.

 

Daha ayrıntılı bilgi ve dokümanlar aşağıdaki eklerde bulunmaktadır.

Yönerge

Rehber

Kılavuz

 

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.