ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Öğretmenlerinden "Edebiyatçı - Yazar" Ufuk TUFAN "Yafes´in Oğulları" İsimli Romanını Tanıttı

İlimiz Öğretmenlerinden "Edebiyatçı - Yazar" Ufuk TUFAN "Yafes´in Oğulları" İsimli Romanını Tanıttı

TOKİ Şehit İsmail Tetik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ufuk Tufan geçtiğimiz günlerde yayımlanan ikinci romanını tanıtmak amacıyla İl Millî Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’i makamında ziyaret etti.

Edebiyatçı - Yazar Ufuk Tufan, "Yada Taşı Efsanesi" üçlemesinin ilk kitabı olan "Yafes´in Oğulları" isimli romanını şu cümlelerle tanıttı: "Bir yazar için, ´Bu romanı neden yazdınız?´ sorusuna ce­vap vermek aslında çok da kolay değil. Beni ´Yada Taşı Efsanesi´ni serisini yazmaya iten üç temel sebep vardır:

Bunlardan ilki bir mecburiyettir. 10. Sınıf Türk edebiyatı dersinin ilk konuları ´İslâmiyet Öncesi Türk Edebiyatı´ ile alakalıdır. Binlerce yıl öncesinin sözlü ürünleri olan sav, sagu, koşuk, destanı; mit, mitoloji, mitler gibi günümüzde tamamen soyut bir nitelik kazanmış kavramları öğrencilerim için somut hâle getirmenin zorluğunu yaşarım yıllardır. Öğrencilerimin Eski Türk inancında ve an´anesinde yeri olan ´şaman, baksı, kam, ozan´ gibi kişileri tanımakta ve ne işler yaptıklarını anlatmakta zorlandıklarına müşahede ederim. İşte bu yüzden edebiyatı öğrencilerim için daha anlaşılır ve daha zevkli hâle getirmeye kendimi mecbur hissettim. Sayın müdürüm Necmi ÖZEN Beyefendi´nin beni gayretlendiren teşviki ile de romanımı kaleme aldım. Artık bu romanı okuyan her ortaokul ve lise öğrencisi ´İslâmiyet Öncesi Türk Edebiyatını´, ´ ´bozkır hayatını´, ´şaman denilen bilgeler sınıfını´ daha kolay anlayacak.

´Türk milleti´ dünyanın en köklü ve en eski milletlerinden birisidir. Dünya siyasetinde tarihin en eski dönemlerinden bu yana hep var olmuştur. Biz Türkler, dünyadaki en büyük ve en zengin mitolojiye sahip birkaç ülkeden biriyiz. Lâkin birçok zenginliğimizden habersiz olduğumuz gibi bu zenginliğimiz­den de yeterince haberdar değiliz diye düşünüyorum. Aslında bu romanı yazma sebeplerinden ikincisi budur. ´Türk mitolo­jisi´nin zenginliğini milletimize göstermek; mitolojinin ne ol­duğu, bir millet için neden önemli olduğu konusunda yeni bir farkındalık oluşturup, bu konunun tartışılmasını istiyorum.

Bu romanı yazmamın üçüncü sebebi ise, ´bize ait zen­ginliklerle yabancıların keyif sürüyor´ olmasına duyduğum üzüntüdür. Dünyada 150 milyon adetten fazla satarak en çok satan ikinci roman olan Yüzüklerin Efendisi’ne biraz yakından baksak bu üzüntümün sebebi anlaşılacaktır. Romandaki yüzük, konuşan ağaçlar, Orta Dünya, karganın haberci kuş olarak kullanılması, Dede Korkut misali bir bilgenin olması, dokuz rakamı, savaş sahnelerindeki filler, devler ve cüceler gibi birçok kişi, kavram ve motif bizim mitolojimizde, destanlarımızda ve efsanelerimizde vardır zaten. ´Una, şekere, yağa´ sahip bir milletin evladı olarak ´helva´ yapmamamıza kahroluyor­dum. İşte o kahır sebebiyledir ki üç kitaptan oluşacak romanı­mın ilkini büyük bir emek ve gayretle yazıp, size ve değerli okuyu­cularımın beğenisine sunuyorum.

Yafes´in Oğulları (Yada Taşı Efsanesi - 1) ilhamını Türk mitolojisinden, Türk des­tanlarından, Türk efsanelerinden ve Orta Asya Türk coğraf­yasından alan; fantastik ve düşsel anlatımın bütün ögelerin­den faydalanan ´tamamen orijinal ve organik´ bir eserdir."

Ufuk Tufan’ın kaleme aldığı kitabı en kısa sürede inceleyeceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, kitap okumanın olmazsa olmaz olduğunu vurgulayarak TOKİ Şehit İsmail Tetik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ufuk Tufan’ı tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

02-06-2016

06-06-201606-06-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.